Z Prahy 9 do Senátu zamíří starosta Jarolím, nebo scenárista Smoljak. Dělilo je 137 hlasů

Novým senátorem za Prahu 9 se stane buď starosta Jan Jarolím z ODS, nebo scenárista a syn známého režiséra David Smoljak (za STAN). Uspěli v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu. Voliči jim dali přednost před dalšími osmi kandidáty. K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo Jan Jarolím - starosta Prahy 9 (ODS) a scenárista David Smoljak (za Starosty).

Vlevo Jan Jarolím - starosta Prahy 9 (ODS) a scenárista David Smoljak (za Starosty). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Současný starosta Prahy 9 Jan Jarolím, kandidát ODS s podporou lidovců, získal 24,25 procenta hlasů, tedy konkrétně 4651 hlasů. Scenárista David Smoljak, který kandiduje za STAN, pak získal 23,53 procenta, což bylo 4514 hlasů.

Podívejte se na podrobné výsledky doplňovacích voleb do Senátu na Praze 9

Číst článek

Volební účast 18,48 procenta byla výrazně nižší než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.

Jarolím v sobotu uvedl, že o celkové vítězství ve volbách bude muset ještě zabojovat. Ale myslím si, že to za to stojí, řekl. A dodal, že k tomu, aby se snažil o vítězství, ho opravňují jeho znalosti, které získal coby starosta o potížích obcí a pražských městských částí například ve vztahu ke státu.

Své nadšení s ohledem na druhé kolo brzdil i Smoljak. Mám radost, ale je to dneska taková přestávka a zítra (v neděli) začíná druhé jednání, řekl Smoljak.

V kampani chce dál mluvit s voliči, rovněž předpokládá, že bude obhajovat svůj program a stanovisko v rozhovoru s novináři. Jarolímův tým se o podobě kampaně teprve bude radit.

Exsenátoři Syková ani Michálek neuspěli

V poli poražených skončili mimo jiné bývalí senátoři Eva Syková a Libor Michálek, kteří se pokoušeli o návrat do horní komory i loni na podzim. Bývalá senátorka za ČSSD Syková tehdy obhajovala mandát za ANO, nyní kandidovala za uskupení Pro Zdraví a Sport. Michálek se o totéž pokoušel jako kandidát Pirátů, nyní za hnutí Vize pro Česko. 

Senátorka za ANO Baudyšová rezignovala. Prahu 9 čekají ještě letos nové volby

Číst článek

O přízeň voličů se ucházel rovněž učitel Petr Daubner (Piráti), který s 13,94 procenta hlasů skončil na třetím místě. Třetí místo nepovažuji za neúspěch. I díky měsíční kontaktní kampani se mi podařilo porazit celou řadu silných kandidát, sdělil kandidát Pirátů, jehož podporovali také Zelení a ČSSD. Pogratuloval kandidátům postupujícím do volebního finále.

Za ANO kandidoval bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík, který získal 12,46 procenta hlasů. Vzhledem k tomu, že do druhého kola nepostoupil, je jasné, že hnutí ANO toto místo v Senátu neobhájí.

Kromě Jarolíma, Smoljaka, Daubnera a Hrubčíka nikdo z dalších kandidátů nezískal ani deset procent hlasů. TOP 09 do voleb o senátorské křeslo postavila předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. SPD do voleb ze svých řad vyslala živnostníka Pavla Pešana, komunisté svého prvního místopředsedu Petra Šimůnka. Bývalý poslanec ČSSD a primář interny z Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba kandidoval za Českou Suverenitu.

Kdo z dvojice Jan Jarolím a David Smoljak nahradí Zuzanu Baudyšovou (za ANO) se rozhodne za týden ve druhém kole. Její nástupce bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Rezignace Baudyšové

Baudyšová rezignovala koncem ledna ze zdravotních důvodů. „Ona i její rodina vyhodnotily, že potřebuje co nejnižší pracovní zatížení a naopak co nejvíce klidu, takže rozumíme rozhodnutí vzdát se v tuto chvíli mandátu,“ uvedla tehdy předsedkyně senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová.

Sedmdesátiletá Baudyšová byla prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních situacích a zakladatelkou Linky bezpečí. Do Senátu byla zvolena za hnutí ANO v roce 2014, poté působila ve školském výboru či v komisi pro sdělovací prostředky.

Volební obvod Praha 9

Senátní volbení obvod číslo 24 - Praha 9 zahrnuje městské části Praha 9 (bez Hrdlořez, Hloubětína a Malešic), Praha 14 (Kyje, Černý Most, Hostavice a část Hloubětína), Praha 19 (Kbely), Praha 20 (Horní Počernice), Praha 21 (Újezd nad Lesy), Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme