Vondra by měl vysvětlit ve sněmovně zásah vojenské policie v ČT

Poslanci se dnes chtějí vrátit k zásahu vojenské policie v České televizi. Ministra obrany za ODS Alexandra Vondru si k vysvětlení pozval sněmovní branný a bezpečnostní výbor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Vondra

Alexander Vondra | Foto: Filip Jandourek

„Budeme chtít slyšet všechny podrobnosti k rozhodnutí toho zásahu, protože tam stále zůstává několik pochybností. Někdo musel dát povel k tomu, aby tam byla zásahová jednotka, někdo musel dát souhlas k tomu, aby se tato akce tímto způsobem provedla. Nenechal bych vinu na triku pouze těm třem vojenským policistům, kteří tam zasahovali,“ poznamenal předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Bublan z ČSSD a Karel Novák z České televize ve Světě o deváté.

„Budeme chtít vysvětlení pana ministra Vondry, pod kterého vojenská policie spadá, co se dělo v České televizi. Protože s odstupem času je zcela zřejmé, že vojenská policie s automatickými zbraněmi šla pro odtajněnou písemnost. Takže tento zásah rozhodně nebyl na místě,“ doplnil stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulínský. Podle Bublana mají dokument všichni a je dávno odtajněný. Jim šlo jenom o to zjistit, kdo ten jeden výtisk okopíroval na ministerstvu obrany,“ řekl.

Komando se samopaly a kuklami přeskákalo v pátek 11. března turnikety v budově České televize a odvezlo si z kanceláře redaktora Karla Rožánka materiály údajně potřebné pro vyšetřování. Mezitím se ale rozzlobeným zástupcům televize dostalo satisfakce.

Všichni nadřízení vojáků, včetně ministra a státního zástupce, který dal k zásahu povolení, označili zásah za nepřiměřený. Ministr postavil mimo službu náčelníka Vojenské policie a další tři vojenské policisty, kteří prý za razii zodpovídají. Policie už všechny zabavené materiály vrátila. „Poslední zabavené věci jsme dostali včera odpoledne,“ upřesnil šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák.

Česká televize se nyní obrátí na Ústavní soud. „Proti sobě tu působí dvě právní normy – jednak právo na ochranu zdroje a pak právní norma, která umožňuje vyšetřovat únik tajných materiálů. Podle našeho názoru by bylo dobré, kdyby Ústavní soud řekl, která právní norma je nadřazená druhé, aby se tato situace už nemohla nikdy opakovat,“ uzavřel Novák.

Katarína Brezovská, Alice Kottová, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme