Vrchní soud potrestal pašování uranu

Deset a osm let za mřížemi a vyhoštění z republiky potvrdil Vrchní soud v Olomouci za pokus o prodej téměř tří kilogramů uranu. Bývalí armádní důstojníci ze Slovenska, Juraj Vagašský a Peter Moravčík, se surovinu pokusili prodat předloni v listopadu v Brně. Při tom je ale zadržela policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud Olomouc

Vrchní soud Olomouc | Foto: Justice.cz

Trestní senát stanovil tresty na spodní hranici sazby. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí soudu Petr Angyalossy: "Jednalo se o přírodní uran, tudíž látka nebyla natolik nebezpečná." Podle Angyalossyho je ze znaleckých posudků zřejmé, že ale mohlo dojít k otravě většího množství lidí. Z posudků také vyplývá, že cizinci za uran požadovali 15 milionů korun, i když jeho hodnota byla jen 3500 korun.

Obhájce Petera Moravčíka Richard Novák přiznal, že se jednalo o vysoce nebezpečný trestný čin. Přesto trest považuje za značně vysoký vzhledem k tomu, že jeho klient Juraji Vagašskému dělal pouze doprovod.

Státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková je s verdiktem spokojena. "Soud rozhodl podle mého návrhu," komentovala rozsudek. Obžalovaní však budou zvažovat možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

Štěpánka Čechová, Alena Vykydalová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme