Klaus označil Vrbětice za ‚vykonstruovaného strašáka‘. Situaci přirovnal k padesátým létům

Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámili, že do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Český prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že se vyjádří až po týdnu. Jeho předchůdce Václav Klaus ale již celou událost označil za vykonstruovaného strašáka.

Praha (Aktualizováno: 13:56 19. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Václav Klaus před Obecním domem 28. října 2020

Exprezident Václav Klaus před Obecním domem 28. října 2020 | Foto: David Malik - CNCenter A.S. / CNC | Zdroj: Profimedia

„Věřím, že kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala,“ napsal bývalý prezident na stránkách Institutu Václava Klause.

Vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu. Budeme žádat spojence o solidaritu, říká náměstek Povejšil

Číst článek

Své pochybnosti vyjádřil ve třech bodech, které uvedl prohlášením, že se země nachází „v situaci velmi měkkých a nepřesvědčivých dat a informací, navíc prezentovaných v přítmí covidové hysterie“. Situaci přirovnal k padesátým létům, „byť s opačným znaménkem“. „Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů,“ uvedl Klaus, který stál v čele státu v letech 2003 až 2013.

Klaus zkritizoval vládu i opozici. Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu, napsal bývalý prezident. „Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji. Prosím, už toho nechte. Mělo by Vám jít více o naši zemi než o sebe,“ zakončil.

Vyjádření Českého rozhlasu

„Pan prezident Klaus hovoří ve svém prohlášení ke kauze Vrbětice o „režimovém rozhlasu“. Pevně věříme, že tím nemyslí Český rozhlas, který dlouhodobě patří k nejdůvěryhodnějším médiím v zemi a plní dobře svou roli média veřejné služby v duchu stanoveném zákonem a Kodexem. A to i v případě informování o aktuálních událostech posledních dní,“ uvedl mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Výbuch ve Vrběticích

Česká republika vyhostila osmnáct zaměstnanců ruské ambasády v Praze poté, co bezpečnostní informační služba (BIS) tyto pracovníky identifikovala jako členy ruských tajných služeb.

Dva agenti GRU by měli stát za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Policie vyhlásila pátrání po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Při říjnové explozi zahynuli dva zaměstnanci firmy Imex Group.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme