Výkonná rada ODS bude řešit volby i neloajální poslance. Zlínská buňka chce vyloučit Úlehlu
Kabinet Jiřího Rusnoka u poslanců neuspěl a všechno zřejmě spěje k předčasným volbám. Občanští demokraté budou ladit další postup dnes odpoledne, kdy se sejde výkonná rada strany. Na té se bude řešit i osud dvou poslanců – Tomáše Úlehly a Jana Floriána, kteří před hlasováním o důvěře odešli ze sněmovny a Rusnokově kabinetu tak neřekli jasné ne.
V médiích se spekuluje o tom, že rozhodnutí dvou poslanců ovlivnil člen pražských občanských demokratů a lobbista Tomáš Hrdlička. Pro jeho vyloučení se vyslovil šéf pražské organizace ODS Bohuslav Svoboda.
Hrdličkův vliv nevylučuje ani místopředseda ODS Jiří Pospíšil. „Já to neumím vyloučit. Uvnitř ODS se povídají podobné věci. Je faktem, že pan Florián byl naprosto nevýrazný poslanec, který za celé tři roky ve sněmovně ani jednou nepromluvil. Většina lidí asi neví, jak vypadá. A pocházel z té části ODS, kde má pan Hrdlička velký vliv," říká.
Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová však k Hrdličkově vlivu na ODS říká, že není tak výrazný. „Já v žádném případě nesleduji konání pana Hrdličky, je mi ukradený pan Hrdlička. Nenecháme se v žádném případě svázat tím, co vykládá do novin, co všechno dělá nebo nedělá, já v postatě nemám, co bych k němu dál řekla,“ poznamenala Němcová.
Výkonná rada by se mohla zabývat všemi třemi, Hrdličkou i oběma poslanci. V případě Floriána však zřejmě už jen symbolicky, protože ten včera oznámil, že z ODS odchází.
Naopak odejít ze strany nechce Tomáš Úlehla, podle nějž byl nápad nezúčastnit se hlasování jen z jeho hlavy. Jeho mateřská organizace ve Zlíně však již jeho případ projednala a podle ní by měl Úlehla v ODS skončit. S tím pojede na jednání výkonné rady šéf regionální rady ODS Zlínského kraje Libor Lukáš, který jednání rebelujícího poslance odsoudil.
Pozastavil se také nad otázkou, na kolik to bylo jeho svobodné rozhodnutí. Úlehla se pro média vyjádřil pouze krátkou zprávou, že by jeho vyloučení po 18 letech bez aférových služeb jen potvrdilo sílící odklon od konzervativních hodnot ODS, proti kterým se podle svých slov nijak neprovinil.
ODS projedná volební strategii
Vedení ODS si dnes také řekne, jak se postaví k řešení současné politické krize, a případně jak by se strana měla začít připravovat na předčasné volby.
„Předpokládám, že většina poslanců ODS bude hlasovat pro předčasné volby. Já teď mohu hovořit pouze za sebe a já předčasné volby podpořím. Z logiky věci předpokládám, že výkonná rada se usnese na tomtéž,“ míní místopředseda Pospíšil. O tom, kdo bude volebním lídrem, se rovněž bude jednat.
„V tuto chvíli máme vedení. Pan Kuba je předseda ODS do doby, než bude nový kongres a zvolí nového předsedu. A paní Němcová byla vybrána na funkci premiérky a bude na rozhodnutí orgánů ODS, kdo bude volebním lídrem. Jestli to bude někdo z těchto dvou, nebo někdo jiný. Já si dovedu představit je dva, i kohokoli jiného.“ Objevily se i hlasy, že by měl stranu vést Václav Klaus. To však Pospíšil odmítá.
„Já proti němu nic nemám. Je dobře, když s ním bude ODS spolupracovat, přece jen to byl její zakladatel, ale nemyslím si, že Václav Klaus by se teď měl snést jako deus ex machina a být předsedou nebo volebním lídrem. Pokud chce někdo vést stranu, musí získat mandát od straníků. Máme 20 tisíc členů a v ODS se nevybírá předseda tak, že by ho někdo určil. U nás je předseda volený kongresem,“ upozorňuje.
Sněmovna by se mohla teoreticky rozpustit už příští týden. Pak by byly nové volby už v říjnu. Pro rozpuštění sněmovny už jsou poslanci ČSSD, TOP 09 a KSČM.