Za loňskou nehodou letadla L-159 byla chyba pilota, potvrdila expertní komise

Příčinou tragické nehody vojenského letounu L-159, při které loni v listopadu na Kolínsku zemřel pilot, bylo nezvládnutí techniky pilotáže. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou ministerstvu obrany vydala expertní komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

K nehodě došlo loni 22. listopadu při běžném výcvikovém letu. Vojenský letoun L-159 pilotovaný čtyřiatřicetiletým Ondřejem Sovinou se vracel na základnu v Čáslavi. Stíhačka přešla do střemhlavého pádu a pilot nedokázal zabránit srážce se zemí.

Letec, který nehodu nepřežil, patřil přitom mezi nejlepší české vojenské piloty, měl nalétáno přes tisíc hodin. Podle Inspekce ministra obrany vše ukazuje na to, že strhl letadlo k zemi ve chvíli, kdy se lekl, že by se mohl srazit s blízko letícím armádním dopravním letounem CASA.

K neštěstí zřejmě přispělo i to, že byla tma, ve které se hůře odhaduje vzdálenost.

Podle Jana Pejška z tiskového oddělení ministerstva obrany jde teprve o druhou nehodu L-159.

„Není třeba jakkoli měnit systém přípravy pilotů. Spíš jde o to, aby na základě rozborů si piloti sami udělali představu a případně si přijali pro sebe taková opatření, aby podobnou nepozornost neudělali,“ uvedl.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme