Za nadstandardní péči si připlatíme

Česká lékařská komora vycházela při stanovení ceníku služeb z minimální ceny práce lékaře pět set korun za hodinu. Pokud katalog schválí, vstoupí v platnost nejpozději v listopadu. Hotovostní platby se ale nebudou týkat běžné péče hrazené zdravotním pojištěním ani pohotovostní služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prezidenta lékařské komory Davida Ratha si připlatí ten, kdo si vyžádá služby, které přímo nesouvisejí s výkonem zdravotní péče, ale mohou ji doplňovat a zpříjemňovat. "Může jít například o poskytnutí mobilního telefonního čísla, možnost konzultovat svého lékaře mimo ordinační dobu, nebo návštěva specialisty, který nevykonává návštěvní službu, přímo u pacienta v jeho domácím prostředí anebo je to třeba i vydání zdravotní zprávy v cizím jazyce, což mohou někteří pacienti potřebovat nebo vyžadovat."

Zahrnují kromě jiného konzultace s lékařem mimo jeho ordinační hodiny či návštěvy specialisty v domácnosti pacienta, které se nebudou týkat nouzových případů. Co katalog nabízí pacientů i lékařům, vysvětluje David Rath. "Kdo bude chtít, tak si z tohoto seznamu může tu službu vybrat, a svého lékaře požádat, zda by mu jí mohl poskytnout. Samozřejmě záleží i na lékaři, jestli bude chtít tyto službu poskytovat. Je to dvousměrná ulice: jednak pacient si sám rozhodne, zda tuto službu chce a zda je za ni ochoten zaplatit a lékař si sám rozhodne, zda tuto službu chce svým pacientům poskytovat a za jakých podmínek."

Předseda lékařské komory dodává, že každý lékař si bude moci cenu stanovit sám. "My nemáme právo přikazovat nějaké ceny, ale snažili jsme se najít určité proporce, aby tam byl jednotný metr. Vycházíme z toho, že cena práce lékaře je deklarována na minimální sumu 500 korun. Samozřejmě někdo může službu poskytnout zdarma a někdo - třeba nějaký vyhlášený odborník - bude chtít třeba i podstatně víc."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme