Zemřela herečka Květa Fialová, bylo jí 88 let

Ve věku 88 let zemřela herečka Květa Fialová. Kvůli zhoršujícím se problémům se srdcem byla před několika dny hospitalizována. Se zprávou přišla Česká televize, které to potvrdila dcera Zuzana Hášová. Informaci Radiožurnálu potvrdil herecký kolega a přítel zesnulé Josef Kubáník.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Květa Fialová

Herečka Květa Fialová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Paní Fialová byla jeden z nejdůležitějších lidí v mém životě, vytvořili jsme spolu na jevišti krásné věci. Hlavně na ni budu vzpomínat jako na člověka, který si rád hrál se životem a užíval si každý den v životě. I když život neměla snadný, vždy dokázala jít se vztyčenou hlavou,“ vzpomínal její herecký kolega a přítel ze Slováckého divadla Uherské Hradiště Josef Kubáník.

Své první angažmá získala Květa fialová u divadla už v šestnácti letech. Po brněnské JAMU hrála v Opavě, v Českých Budějovicích, v Kolíně a ve Slovenském národním divadle v Martině. Ve svém filmovém debutu v Plaveckém mariáši z roku 1952 předvedla vůbec první polibek v poúnorové kinematografii.

Mezi její nejznámější role patří Tornádo Lou ve snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera. Dále hrála v například v seriálu Hříšní lidé města pražského, ve filmu Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela – v rolích, které sice nebyly hlavní, ale podstatné. A vždy působila trochu tajemně, možná i pro svou životní filozofii.

V roce 1958 získala angažmá u Jana Wericha v pražském divadle ABC, a právě téhle scéně zůstala věrná po celou svou kariéru. Zahrála si tu řadu rolí zejména ve hrách komediálních a konverzačních mj. Vajíčko, Charleyova teta a přes stovku repríz odehrála v Jezinkách bezinkách.

Odehrála stovky zájezdových představení a i po osmdesátce hostovala třeba ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

Květa Fialová patřila mezi milovnice zvířat a přírody. Kromě toho si zamilovala také stáří, které ji podle jejích slov osvobozovalo.

„Kdyby nás pořád jenom hladili, tak budeme nepoužitelní,“ uvažovala o životě Květa Fialová v loňském rozhovoru k příležitosti jejích 87 narozenin.

Okouzlující a usměvavá herečka, která se narodila 1. září 1929 ve slovenské obci Velké Dravce, byla známá svým pozitivním přístupem k životu. Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii především v rolích komediálního a konverzačního charakteru. V posledních letech však bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou.

jra, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme