Žháři z ostravské osady Bedřiška dostali podmíněné tresty

Za žhářský útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška udělil Krajský soud v Ostravě jedné z obyvatelek kolonie a jejímu synovi podmíněné tresty a pustil je z vazby na svobodu. Mladík dostal tříletý podmíněný trest za pokus o obecné ohrožení. Matce soud udělil podmíněný trest 18 měsíců za to, že synovi v jeho útoku zápalnou lahví nezabránila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Ostrava

Krajský soud Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

Motivem jejich jednání byly podle oficiální verze sousedské spory. Rasový motiv se policii nepodařilo prokázat. Při útoku nebyl nikdo zraněn, láhev obyvatelé domu uhasili. Obžaloba dvojici vinila z pokusu vícenásobné vraždy, proto byl dnešní verdikt velkým překvapením.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsudku nad žháři z Bedřišky mluvila na Radiožurnálu Andrea Čánová

Podle soudkyně se neprokázalo, že by chtěli útočníci někomu způsobit smrt. Při čtení rozsudku řekla, že chtěli pouze způsobit požár, a to je něco jiného.

Soudkyně nicméně zdůraznila, že útok nelze podceňovat. Během deseti minut mohl být dům romské rodiny v plamenech. Zároveň ale řekla, že by oběti měly únikové cesty, například by mohly vyskákat z přízemního patra z oken.

Přímo u soudu byl otec romské rodiny Dušan Podraný, kterého rozsudek velmi rozčílil. Na chodbě soudu dával také své emoce hlasitě najevo. Podle něj je trest velice mírný a nepřiměřený. Obžalovaní museli vědět, že mohou způsobit smrt a že se to nestalo, je jen šťastná náhoda:

„Měl by pykat za svůj čin ve vězení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Žalobkyně Brigitta Bilíková

Letos na jaře se v ostravské osadě Bedřiška šířilo napětí. Po žhářském útoku ve Vítkově měli místní strach, i tady se terčem útoku stala romská rodina. Oknem tehdy přilétla láhev s prudce hořlavým éterem.

Rozběhlo se masivní vyšetřování, policisté v osadě pravidelně hlídkovali. Také místní obyvatelé drželi vlastní hlídky.

Jako blesk z čistého nebe pak přišla zpráva, že pachatelé jsou přímo z Bedřišky. Policisté zatkli sousedy napadené rodiny, kteří žijí v domku hned naproti.

Propuštění z vazby

Oba obžalovaní půjdou ještě dnes z vazby domů. Rozsudek není pravomocný. Žalobkyně Brigitta Bilíková si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Trvá na tom, že iniciátorem útoku byla matka a ne její syn.

„Chvíli se dívali z okna, říkali: pojď se podívat, jak to hoří, a když se nic nedělo – ale podotýkám, že v té chvíli nemohli vědět, jak se vlastně požár v bytě může vyvíjet - odešli spát.“

„Myslím, že situace by byla jiná, kdyby hořet začalo, ale nezačalo pouze shodou náhod. To nebyla vůle obžalovaných,“ poznamenala Bilíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista a aktivista Markus Pápe s rozsudkem nesouhlasí

Rómské organizace proti verdiktu soudu protestují, rozladěn je i občanský aktivista a nezávislý publicista Markus Pápe.

„Je to krok dozadu. V 90. letech padly podobné rozsudky ve věci žhářských útoků a pak série takových útoků nekončily. Dnes znovu slyšíme, že se vlastně nic nestalo a že to není tak vážná věc. To je do budoucna velice špatný signál,“ domnívá se.

Novinář Markus Pápe byl jedním z autorů aktuální výzvy k přezkoumání žhářských útoků na Rómy v Česku. „Sice byl objasněn žhářský útok ve Vítkově, ale je sedm dalších velice podobných útoků z posledních tří let, které objasněny nebyly. Chceme upozornit na to, že případní pachatelé jsou na svobodě a že policie by mohla dnes ještě tyto útoky došetřit, aby zabránila, že se v budoucnu zopakují,“ vysvětluje obsah výzvy.

Podle něj se zatím nová vláda v problematice pokouší orientovat. „Nastartované programy se stále zpomalují. Mám pocit, že nová vláda ještě neví o významu věci pro celou společnost. Nejde jen o Romy, ale o to, jak spolu budeme žít všichni,“ uzavírá.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Andrea Brtníková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme