'Dýško' v Británii se nemusí vždy dostat k číšníkům, vláda to prošetří

Britská vláda nařídila vyšetřování údajného zadržování spropitného majiteli restaurací. V některých řetězcích totiž zavedli pochybná pravidla, kdy se takzvané „dýško“ k číšníkům a dalšímu personálu někdy vůbec nedostává. Možná vzniknou dokonce úplně nová pravidla, což si ale zase málokdo z branže umí představit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za co vůbec dostává číšník, barman nebo kadeřnice peněžitou částku, kterou těmto osobám z právního hlediska vůbec nedlužíme? Je to dárek cizímu člověku? A jak vysoká částka je v případě spropitného přiměřená? Přiměřená čemu?

Za co vůbec dostává číšník, barman nebo kadeřnice peněžitou částku, kterou těmto osobám z právního hlediska vůbec nedlužíme? Je to dárek cizímu člověku? A jak vysoká částka je v případě spropitného přiměřená? Přiměřená čemu? | Foto: Fotobanka Stock Exchange

V centru pozornosti je řetězec Côte, který nabízí francouzskou kuchyni a kde je už na účtence 12,5procentní servisní poplatek.

Jenže podle personálu z něj zaměstnanci nevidí ani libru a vedení podniků jim „zabavuje“ také spropitné, které číšníkům spokojení hosté odevzdají v hotovosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spropitné v Británii se nemusí nutně dostat k číšníkům. Pochybnou praxi některých podniků prošetří vláda. Více zpravodaj Jiří Hošek

Nejmenovaný číšník si třeba postěžoval, že přišel o sto liber, které mu dali účastníci velké oslavy, které obsluhoval celý večer. Řetězec se brání, že jeho personál má zase vyšší hodinovou mzdu.

Jiné řetězce si naopak účtují malý poplatek za přerozdělování spropitného mezi personál - většinou jde 70 procent číšníkům a zbytek do kuchyně.

Typicky může být tento poplatek 8 až 12 procent, některé restaurace ale nemají ani tento poplatek ani se nesnaží o dýška zlepšit své hospodaření.

Ministr se chce poradit s celebritami

Ministr obchodu Sádžid Džavíd tvrdí, že když hosté v restauraci dají spropitné, očekávají, že částka půjde personálu, a to v plné výši. Už medializací problému by se tak podle vlády mohl vytvořit tlak na některé řetězce, aby svůj přístup změnily.

Sádžid Džavíd se chce na jejich názor zeptat některých známých kuchařských jmen na britské scéně, jako jsou Jamie Oliver nebo Gordon Ramsey. Jamie Oliver je jedním z restauratérů, kteří si poplatek z přerozdělování spropitného neúčtují.

Kuchař Jamie Oliver vaří špagety | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported Scandic Hotels

Celá kauza prý zaujala i samotného premiéra Davida Camerona, který chce dohlédnout na to, aby „zneužívání spropitného“ skončilo.

Britská vláda zvažuje zavedení procentního „stropu“, kolik si restaurace mohou ze spropitného maximálně podržet pro sebe. Podle expertů by se ale něco takového nedalo v praxi ani vynutit, ani kontrolovat.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme