Albrightová žádá o pomoc republice vládu i slavné herce

Do čela Američanů, kteří shánějí další finanční pomoc pro záplavami postiženou Českou republiku, se postavila bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Nejvlivnější Čechoameričanka v USA věří, že americká pomoc naší republice bude intenzivnější. Jak ve Washingtonu řekla Českému rozhlasu, požádala o pomoc současnou americkou vládu, oslovila ale i hvězdy showbyznysu a filmová studia, která natáčela v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

"Já jsem zaprvé hned zavolala ministrovi zahraničí Powellovi a řekla jsem mu, že je velmi důležité, aby se něco udělalo, a že je důležité, aby skupina naší vlády, která má na starosti peníze, dělal něco víc pro Čechy," uvedla Madeleine Albrightová. "Doufám, že se to stane, ona tahle vláda mě vždycky neposlouchá," podotkla bývalá ministryně zahraničí vlády Billa Clintona.

Albrightová ale zároveň upozornila české kolegy, že Američané musí vidět především jejich vlastní iniciativu. "Je hrozně důležité, aby bylo vidět, že si pomáháte sami a také že Evropská unie bude dávat peníze. Američané rádi pomáhají, ale také musí vidět, že si lidé sami pomáhají," řekla.

Další možností pomoci je podle Albrightové to, že peníze, které se vyberou u slavnostní večeře na počest návštěvy prezidenta Václava Havla v USA 20. září, se věnují na povodňové škody a nikoliv na stipendia pro studenty jak bylo původně plánováno.

Společně s režisérem Milošem Formanem a velvyslancem Martinem Paloušem oslovila Madeleine Albrightová také americké celebrity, které si naši zemi oblíbili, například filmové herce, kteří tam natáčeli a vědí, jak je Praha krásná. "Už jsem mluvila s Tomem Cruisem a chce pomoci, také Sean Connery už o tom mluvil," řekla.

Také americká veřejnost podle Albrightové katastrofální povodně v České republice bedlivě sledovala. O situaci informovaly televize a obrázek prezidenta Havla se dokonce dostal na první stránku New York Times. "Lidé o tom hodně věděli. Myslím, že z toho byli úplně rozčílení, hlavně ti lidé, co byli v Čechách, viděli Prahu a vědí, jak hrozné věci se tam staly," popsala.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme