Američané nového prezidenta zatím neznají

Američané neznají nového prezidenta, ale nijak se tím nevzrušují. Prostě vyčkají, až floridská volební komise znovu sečte hlasy a vynese ve čtvrtek odpoledne verdikt. Také oba kandidáti, viceprezident Albert Gore a texaský guvernér George Bush, se drží zpátky a nechystají zásadní veřejná vystoupení ani tiskové konference, kromě vyjadřování víry ve své vítězství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vzduchu visí lehký pocit překvapení a neškodného zmatku, hlavně však prodlužovaného vzrušení, které provázelo předvolební kampaň i vlastní volby. Těsnost výsledků přiváděla osvědčené komentátory televizních stanic do rozpaků a nutila k opakování tisíckrát řečeného.

Po nočním debaklu s opakovaným vyhlášením a odvoláním za vítěze floridských prezidentských voleb Gora a poté Bushe se však i oni nyní zdržují silných slov a stejně jako ostatní dělají jediné, co mohou - vyčkávají. V zaběhnuté demokracii se podobné situace řeší s přehledem a v rámci zákona, a nevyvolávají osobní řevnivost a pokusy o anulování voleb.

Oba kandidáti vysílají na Floridu týmy, které mají dohlížet na přepočítání hlasů, které vyžaduje zákon, pokud se je výsledný hlasovací rozdíl menší než polovina procenta. Gore i Bush postavili do čela těchto týmů bývalé ministry zahraničí - Gore Warrena Christophera a Bush Jamese Bakera.

Bush zůstává nadále v guvernérské rezidenci v Austinu a jeho poradci uklidňují davy, které tam v dešti vyčkávaly celou noc a nad ránem oslavovaly vítězství. Gore vyčkává v Nashville a prý zažertoval, že v případě porážky se vrátí ke staré profesi - novinařině, kterou provozoval rok ve Vietnamu.

Největší kritika se snesla na nejznámější televizní stanice Fox, CNN, NBC, CBS a ABC, které ve snaze o rychlost činily chybné závěry z anket u východů z volebních místností. „To, co se stalo, ukázalo, že systémy jsou zranitelné. Také to dokazuje, že tlak na prvenství ve zpravodajství může vyústit špatným směrem,“ řekl Av Westin, bývalý viceprezident televizní společnosti ABC News.

David Carr, zastupující internetový portál Insider věnovaný médiím,označil naopak selhání televizních stanic za skvělou chvíli pro demokracii a „mizernou chvíli pro všechny vědátory, kteří se domnívají, že znají každý pohyb ... lidové vůle“.

Zcela v klidu jsou americké finanční a akciové trhy, které ale reagují velmi citlivě,pokud vycítí,že se blíží bouřlivé časy.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme