Americko-ruská posádka a vesmírný turista se vrátili z kosmu

Dosavadní posádka Mezinárodní vesmírné stanice a kosmický turista, americký milionář Gregory Olsen, se vrátili na Zemi. Vesmírná loď Sojuz úspěšně přistála podle plánu časně ráno v kazašské stepi. Asi čtyřistakilometrový návrat trval kosmickému plavidlu předpokládané tři a půl hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ISS | Foto: EXN.ca

Olsen pobýval na orbitálním komplexu sedm dní, ruský kosmonaut Sergej Krikaljov a jeho americký kolega John Phillips od letošního dubna.

Díky tomuto pobytu Krikaljov strávil na palubě orbitální stanice celkem 800 dní, čímž překonal rekord Sergeje Avdějeva, který strávil při třech misích na stanici ke konci devadesátých let 748 dní.

Nová dvoučlenná americko-ruská posádka William McArthur a Valerij Tokarev zůstane na palubě šest měsíců. Během nich podnikne dvě vesmírné procházky, uskuteční řadu vědeckých testů a lékařských měření a bude se věnovat běžné údržbě stanice.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme