Arafat slibuje reformu autonomie

Palestinská autonomie projde rozsáhlou reformou ve všech oblastech. Prohlásil to její prezident Jásir Arafat při projevu před parlamentem autonomie, který se sešel na mimořádném zasedání v Ramalláhu. Arafat rovněž uznal svou odpovědnost za chyby Palestinců a potvrdil odhodlání usilovat o mír s Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: OSN

"Trvám na tom, že se změní celá platforma palestinské samosprávy, její správní orgány, ministerstva a bezpečnostní složky, a že budou stát na pevnějším základě," prohlásil dále Arafat.

Převzal také osobní odpovědnost za všechny chyby, kterých se samospráva dopustila při poslední krizi, zejména v Betlémě u baziliky Zrození Páně, kde byly spolu s civilisty ukryty téměř čtyři desítky příslušníků autonomních bezpečnostních složek a ozbrojenců.

Arafat ve svém projevu potvrdil, že dojde k oddělení výkonné, zákonodárné a soudní moci v samosprávě, a to v den, kdy si Palestinci připomínají 54. výročí národní tragédie, kterou označují vznik izraelského státu.

Palestinský vůdce rovněž vyzval poslance k urychlené přípravě voleb. Parlamentní a místní volby by se podle něj měly konat koncem léta nebo začátkem podzimu. Arafat o tom ujistil vysokého představitele Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solanu.

Bílý dům považuje Arafatovy úmysly o reformách samosprávy za velmi pozitivní, ale počká si na činy. Také unie bude považovat vývoj za vítaný, budou-li se palestinské volby konat v rozumném čase, budou-li dobře připraveny a otevřou-li cestu k demokracii.

Izraelský rozhlas citoval představitele židovského státu, podle kterých nepřinesl Arafatův projev nic nového. Šéf izraelské diplomacie Šimon Peres navíc řekl, že očekával od Arafatova projevu více.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme