Argentinská vláda nabídla kvůli nepokojům demisi

Argentinská vláda nabídla prozatímnímu prezidentovi Adolfu Rodríguezovi Sáovi demisi. Stalo se tak po masových demonstracích, které noci na dnešek přerostly v hlavním městě Buenos Aires v násilnosti. Zatím není známo, zda šéf státu odstoupení přijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Buenos Aires | Foto: ČTK/AP

Před prezidentským palácem v centru Buenos Aires protestovaly tisíce lidí proti neutěšené hospodářské situaci v zemi a proti omezení výběrů hotovosti z bank. Později proti nim zasáhla policie slzným plynem a vodními děly. Části rozvášněného davu se podařilo proniknout do budovy argentinského parlamentu, kde zběsilci ničili vybavení objektu a mimo jiné zapalovali nábytek. Podle místního rozhlasu policie proti vandalům použila gumové projektily.

Podle některých zdrojů bylo při násilnostech zraněno nejméně 12 policistů. Počet zraněných demonstrantů není znám. Žádné oběti na životech nebyly hlášeny. Podle tiskových agentur panoval přes den v argentinské metropoli klid.

Obyvatelé Argentiny se cítí ohroženi vládní hospodářskou politikou, která má vyřešit ekonomickou krizi v zemi. Tamní kabinet proto mimo jiné snížil platy státním úředníkům a důchody a zvýšil daně. V reakci na to lidé rabovali obchody a supermarkety v několika argentinských městech. Vláda proto vyhlásila třicetidenní vyjímečný stav. Kvůli hromadným nepokojům obyvatel již podal demisi prezident Fernando De la Rúa.

Stanislav Vintr, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme