Během dramatu na alžírské vrtné základně přišlo o život 37 cizinců a jeden Alžířan

Svět již zná celkovou bilanci dramatu v alžírském In Amenás. Zahynulo zde 37 cizinců a jeden Alžířan. Oficiální čísla dnes na tiskové konferenci zveřejnil alžírský premiér Abdelmalik Sellál. Zároveň ale upozornil, že se nemusí jednat o definitivní čísla, protože pět cizích pracovníků se nadále pohřešuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírský premiér Abdelmalik Sellál zveřejňuje údaje o dramatu v In Amenás

Alžírský premiér Abdelmalik Sellál zveřejňuje údaje o dramatu v In Amenás | Zdroj: Reuters

„Skupina únosců sestávala z 32 teroristů. Asi šest z nich byli Alžířané, ostatní patřili k osmi dalším národnostem. Byli mezi nimi Tunisané, Egypťané, Malijci, Nigerci, Mauritánci a jeden měl kanadské občanství,“ uvedl alžírský premiér.

Většina ozbrojenců při zásahu alžírských speciálních jednotek zahynula, jen tři se podařilo chytit živé.

Oproti dřívějším verzím o jejich libyjském původu přišli podle premiéra Sellála do Alžírska ze severního Mali. Vůdcem skupiny je terorista Muchtár Belmuchtár, bývalý vůdce džihádistické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu. V oblasti je ale také známý pod přezdívkou Mr. Marlboro, protože ve velkém organizuje pašování cigaret a drog.

„Přísaháme, že všem, kdo plánují nebo se podílejí na agresi proti právu našich muslimských národů zavést na našich územích vládu islámského práva šaríy, odpovíme vší silou, a za tímto účelem zakládáme ozbrojenou skupinu,“ hrozí Belmuchtár na svém videu vztyčeným prstem a na mysli má francouzskou intervenci v sousedním Mali.

Terorista Mochtár Belmochtár | Foto: Reuters

Podle vojenských specialistů ale musel útok na In Amenás připravovat nejméně dva měsíce, tedy dlouho před prvním náletem francouzské stíhačky na pozice malijských islamistů.

Podle svědectví rukojmích, kteří zajetí přežili, zemřeli jejich kolegové střelou do hlavy. Ti šťastnější se teď po hrůzném zážitku vracejí letadly do svých vlastí.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme