Belka bude jednat ve Washingtonu o zmírnění vízového režimu

Do Spojených států se dnes vydává nový polský premiér Marek Belka. V Americe bude mluvit nejen o plnění offsetu spojeného s nákupem stíhaček F16 polskou armádou, ale i o zjednodušení vízového režimu. Pro Polsko je zrušení amerických víz pro jeho občany strategickým cílem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Belka | Foto: Bartosz Bobkowski

Premiér Belka se bude ve Washingtonu snažit vymoci pro polské občany úlevy, které by zjednodušily cestování do Spojených států. V konečné fázi by mělo jít o úplné zrušení víz. Podle náměstka ministra zahraničí Adama Rotfelda to Varšava považuje za svůj strategický cíl a věří, že se jí ho podaří během několika let dosáhnout. Premiér o této otázce bude jednat v pondělí i s prezidentem Bushem.

Polsko by stálo i o zrušení poplatku 100 dolarů za přijetí žádosti o vízum. Ten propadá i v případě jejího odmítnutí. S návrhem zrušit poplatek pro občany států aktivně se účastnících misí v Iráku nebo Afghánistánu už přišel jeden z kongresmanů polského původu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme