Bílý dům s napětím očekává závěry vyšetřování vyzrazení agentky CIA

Ve Washigtonu je ticho před bouří. Možná ještě dnes oznámí zvláštní žalobce, zda podá žalobu na některé vysoce postavené představitele Bílého domu. Po dvou letech vrcholí vyšetřování případu prozrazení identity agentky CIA, což je ve Spojených státech trestné. Obvinění by se mohla dotknout i nejvyšších politických špiček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Žalobce Patrick Fitzgerald má oznámit, zda došel k názoru, že esa týmu prezidenta Bushe mohla porušit zákon nebo se dopustila jen neetického jednání, když odhalila novinářům identitu agentky CIA Valerie Plamové.

Jméno agentky se na veřejnosti objevilo poté, kdy její manžel Joseph Wilson kritizoval prezidenta Bushe za to, že nepravdivě informoval Američany o Iráku.

Mezi těmi, kteří by se mohli stát terčem obvinění žalobce, je hlavní Bushův poradce Carl Rowe a šéf viceprezidentovi kanceláře Lewis Scooter Libby. Klíčovou otázkou je, zda tito lidé prozradili jméno agentky s vědomím, že je tajnou agentkou nebo jen věděli, že dělá pro CIA.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme