Britský ministr práce by prý vystačil s 53 librami týdně. Odmítl ale výzvu lidí, aby to vyzkoušel

Britové jsou v zajetí debaty, za kolik liber a pencí týdně se dá vést důstojný život. Jiní to pojali ještě dramatičtěji, v duchu "za kolik se dá přežít". Vzrušenou diskuzi odstartovalo doporučení ministra práce Iaina Duncana Smithe (Konzervativní strana), který by prý dokázal vystačit s 53 librami týdně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra

Britská libra | Foto: Kateřina Křenová

Všechno odstartoval příběh Davida Bennetta, který má sice práci, ale po zaplacení nájmu a všech složenek mu týdně zbyde právě oněch 53 liber.

Iain Duncan Smith ve vysílání BBC Radio 4 řekl, že pokud by musel, tak by s touto částkou vystačil. Jeho slova uvolnila lavinu reakcí. Vznikla petice, kterou za jediný den podepsalo 300 000 lidí, aby si to politik skutečně vyzkoušel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O britské debatě - za kolik liber a pencí týdně se dá vést důstojný život, informoval londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Smith, který ročně pobírá 135 000 liber, bydlí v tudorovském domě z 16. století, kde neplatí žádný nájem, a má za ženu baronku, odmítl zkoušku coby lacinou taškařici s tím, že byl v životě dvakrát bez práce a ví, o čem mluví.

Aktivistka Kath Kellyová v Daily Mailu prohlásila, že ministr práce má pravdu, a že ona osobně vystačila s jednou jedinou librou denně po dobu jednoho roku. Stravovala se v různých charitativních organizacích, dostávala zdarma prošlé jídlo v supermarketech, na ulicích našla za rok mince v souhrnné hodnotě 117 liber.

Od včerejška zkouší jíst za jednu libru denně 5000 Britů v rámci projektu boje proti globální chudobě. BBC na svých stránkách zveřejnila kuchařku obsahující pokrmy, které se vejdou do tohoto limitu, včetně obchodů, kde koupíte nejlevněji příslušné polotovary. Třeba porce rizota s houbami a hráškem vyjde na 37 pencí, jen je třeba oběhnout čtyři různé obchody.

Nevyhazujte potraviny

S dobře míněnou radou nevyhazovat tolik potravin a balit načaté jídlo, prý přišel další politik z Konzervativní strany. To popudilo opět spoustu lidí.

Naštvala je samotná rada a hlavně skutečnost, že jejím autorem je Richard Benyon, se 110 miliony liber majetku (v přepočtu více než třemi miliardami korun) nejbohatší poslanec dolní sněmovny.

Podle něj mohou britské domácnosti ušetřit měsíčně až 50 liber, když nebudou vyhazovat tolik jídla a budou ho balit a skladovat tak, aby vydrželo déle čerstvé. Benyon dále posloužil praktickými radami, co dělat, když otevřeme balení sýra nebo uzenin, a zmínil statistiku, že 13 procent Britů je nezabalené dá zpátky do ledničky.

Jiří Hošek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme