Britský premiér navrhuje vypovězení extremistů ze země

Velká Británie zavede tvrdá opatření proti lidem podporujícím terorismus. Premiér Tony Blair dnes oznámil, že připravuje zákony, které usnadní deportaci cizinců podněcujících k podobným útokům, které Londýn zažil v červenci. Analytici mají za to, že navrhovaná opatření omezují občanskou svobodu ve prospěch větší bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben

"Na příjezd do Velké Británie nemá každý nárok," připomněl na svolané tiskové konferenci Tony Blair. "A když už v zemi někdo pobývá, musí plnit určité povinnosti, udržovat a ctít hodnoty, na kterých stojí britský způsob života. Ti, kdo tuto povinnost neplní a snaží se podněcovat nenávist a páchat násilí proti naší zemi a jejímu lidu tu nemají co dělat," řekl mimo jiné Blair a oznámil, že chce proto prosadit legislativu usnadňující vyhoštění a deportaci cizinců, kteří například provozují extremistické internetové stránky.Seznam aktivit, za které vyhoštění hrozí, zveřejní ministerstvo zahraničí.

Odborníci v britských médiích si všímají především toho, že dal ministerský předseda otevřeně najevo ochotu, novelizovat i zákon o lidských právech, pokud by proti takovému tvrdému postupu protestovali soudci. Jak doslova uvedl, pravidla hry se mění a mohla by začít platit už od září. Jiné země už podle Tonyho Blaira podobné zákony přijaly. V Británii, tak citlivé do zasahování do soukromí a osobní svobody, však zřejmě začíná klíčová a složitá debata, jejímž výsledkem může být nová definice svobodné společnosti.

Britská policie už také zatkla další dva lidi, kteří jsou podezřelí z plánování nezdařených atentátů v londýnském metru a autobuse z července.

Vít Pohanka, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme