Britský premiér navrhuje vypovězení extremistů ze země

Velká Británie zavede tvrdá opatření proti lidem podporujícím terorismus. Premiér Tony Blair dnes oznámil, že připravuje zákony, které usnadní deportaci cizinců podněcujících k podobným útokům, které Londýn zažil v červenci. Analytici mají za to, že navrhovaná opatření omezují občanskou svobodu ve prospěch větší bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben

"Na příjezd do Velké Británie nemá každý nárok," připomněl na svolané tiskové konferenci Tony Blair. "A když už v zemi někdo pobývá, musí plnit určité povinnosti, udržovat a ctít hodnoty, na kterých stojí britský způsob života. Ti, kdo tuto povinnost neplní a snaží se podněcovat nenávist a páchat násilí proti naší zemi a jejímu lidu tu nemají co dělat," řekl mimo jiné Blair a oznámil, že chce proto prosadit legislativu usnadňující vyhoštění a deportaci cizinců, kteří například provozují extremistické internetové stránky.Seznam aktivit, za které vyhoštění hrozí, zveřejní ministerstvo zahraničí.

Odborníci v britských médiích si všímají především toho, že dal ministerský předseda otevřeně najevo ochotu, novelizovat i zákon o lidských právech, pokud by proti takovému tvrdému postupu protestovali soudci. Jak doslova uvedl, pravidla hry se mění a mohla by začít platit už od září. Jiné země už podle Tonyho Blaira podobné zákony přijaly. V Británii, tak citlivé do zasahování do soukromí a osobní svobody, však zřejmě začíná klíčová a složitá debata, jejímž výsledkem může být nová definice svobodné společnosti.

Britská policie už také zatkla další dva lidi, kteří jsou podezřelí z plánování nezdařených atentátů v londýnském metru a autobuse z července.

Vít Pohanka, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme