Bulhaři volí nového prezidenta

V Bulharsku dnes volí novou hlavu státu. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin ráno místního času a lidé mají možnost do nich přijít do sedmi večer. Prezident, který vzejde z těchto voleb, bude zemi zastupovat v prvních pěti letech po jejím vstupu do Evropské unie v lednu příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Georgi Parvanov | Zdroj: ČTK

O tom, kdo bude novým bulharským prezidentem se pravděpodobně nerozhodne ještě dnes, ale až v druhém kole. I kdyby některý ze sedmi kandidátů získal už teď více než 50 procent hlasů, nezvítězí, pokud se voleb neúčastní nadpoloviční většina oprávněných voličů.

Podle průzkumů veřejného mínění má chuť jít k volbám jen asi 44 procent lidí. Nejvíc z nich, podle některých průzkumů až 58 procent, hodlá volit dosavadního prezidenta Georgiho Parvanova. Za ním stojí široká centrolevicová koalice.

Velmi zajímavý bude souboj o to, kdo se s Parvanovem utká ve druhém kole. Skoro třetina občanů hodlá podle průzkumů hlasovat pro vůdce radikálních nacionalistů Ataka Volena Siderova. Asi 18 procent lidí chce volit kandidáta pravicového bloku, předsedu Ústavního soudu Nedelču Beronova.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme