Carla del Ponteová vyzvala EU k udržení tvrdého přístupu k Bělehradu

Evropská unie by neměla obnovovat jednání se Srbskem o přidružení. Brusel k tomu vyzvala hlavní žalobkyně haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová. Vztah Unie k této balkánské zemi se totiž v poslední době viditelně zmírnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carla Del Ponte | Zdroj: ČTK

Loni v květnu přerušil Brusel jednání s Bělehradem o asociační dohodě kvůli tomu, že ještě nebyl dopaden generál Ratko Mladič a bosenskosrbský předák Radovan Karadžič, které tribunál obvinil z válečných zločinů. Řada členských zemí, včetně České republiky, už ale striktně netrvá na vydání Mladiče do Haagu. Zasazují se v poslední době o to, aby Brusel obnovil se Srby jednání i bez dopadení obou mužů. Důvodem je snaha nedostat Srbsko do izolace, zejména v souvislosti s nadcházejícím rozhodováním o budoucnosti srbské provincie Kosovo.

Ponteová varovala Unii před takovými ústupky Bělehradu. "Neudělali vůbec nic," uvedla na adresu srbské vlády a úřadů žalobkyně del Ponteová. Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič i politik Radovan Karadžič zůstávají podle ní na svobodě především kvůli nečinnosti srbských úřadů. S haagským tribunálem prý vůbec nekomunikují a proto by bylo podle Carly del Ponteové chybou znovu otevřít předvstupní jednání Bruselu s Bělehradem.

Žalobkyně Carla Del Ponteová už oznámila, že v září svou funkci opustí. V úřadu byla osm let a stala se tak dosud nejdéle sloužícím hlavním prokurátorem tribunálu. Vrcholem její kariéry byl zřejmě proces s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který ale loni v březnu zemřel ještě před vynesením rozsudku.

Pavel Novák, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme