Češi by měli opustit Pákistán i Afghánistán

Bezpečnostní opatření v České republice se přes hrozbu Talibanu Spojeným státům nezmění. Svatou válkou - džihádem pohrozilo afghánské vládnoucí hnutí pokud USA zaútočí na Afghánistán. Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové byla riziková místa určena okamžitě po teroristickém útoku minulé úterý a následně byla přijata příslušná bezpečnostní opatření. Jediným problémem jsou podle ní anonymní výhrůžné telefonáty. Všechna opatření zavedená v reakci na teroristický útok v USA budou pro policii finančně značně náročná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet českých občanů, kteří se po teroristickém útoku dosud ze Spojených států neozvali svým blízkým, klesl do nynějška na 69. Do České republiky se příbuzným a přátelům dosud neohlásilo 69 osob, počet však kolísá podle toho, jak se pohřešování ozvou domů. Oznámil to český generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič. Americké úřady prozatím nenahlásily žádného českého občana, který zahynul nebo utrpěl zranění při leteckém teroristickém útoku, při němž se zhroutily obě věže Světového obchodního střediska a jedna sousední budova a několik mrakodrapů bylo poškozeno. Ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničí Ivan Záleský dodal, že se z USA dosud přihlásilo 204 českých občanů. Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou stále volat na tři linky: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla ministerstva zahraničí 2418 2551 a 2418 2740. Z lidí, kteří se na ministerstvo obrátili o pomoc při pátrání, se už více než 150 podařilo s jejich blízkými spojit.

Češi, kteří pobývají na území Pákistánu, popřípadě Afghánistánu, by měli neprodleně tyto země opustit. Vyzývá je k tomu české velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Ještě před tím by se naši turisté měli neprodleně zaregistrovat v každém větším pákistánském městě na policii a poté kontaktovat český zastupitelský úřad. Vzhledem k vývoji situace už velvyslanectví nedoporučuje ani přesun do sousedního Íránu, ale spíše na východ do Indie. Kvůli vízovému režimu naší země s Indií se pak ale musejí turisté obrátit na české velvyslanectví, které jim vystaví doporučující dopis.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus ocenil, že se česká politická scéna sjednotila v reakci na teroristické útoky na objekty v amerických městech New York a Washington. V úvodu jednání dolní komory parlamentu apeloval na české politiky, aby tuto jednotu chránili. "Jsem velmi rád, že mohu konstatovat, že postoj všech představitelů sněmovny, všech relevantních politických sil a jejich představitelů, stejně jako všech nejvyšších ústavních činitelů i vlády ČR byl vzácně jednotný a jednoznačný," řekl. Sněmovna po jeho vystoupení uctila oběti teroristického útoku minutou ticha.

Kvůli obavě z paniky zrušil ministr vnitra Stanislav Gross středeční plánovanou akustickou zkoušku sirén na území České republiky. Podle mluvčí resortu Gabriely Bártíkové musejí hasiči zkoušet sirény dvakrát ročně. Teď ale prý v souvislosti s vývojem mezinárodní situace po teroristických útocích v USA není na tyto zkoušky vhodná doba.

Českým aeroliniím se podařilo normalizovat situaci v letecké dopravě do Spojených států. I dnes ČSA vypravily let na newyorské Kennedyho letiště i linku do kanadských měst Montrealu a Toronta podle běžného letového řádu. Lety do USA byly přerušeny v úterý, kdy Spojené státy uzavřely svůj vzdušný prostor po sérii leteckých teroristických útoků na Světové obchodní středisko a Pentagon. Podle mluvčího Daniela Plovajka aerolinie stále odbavují pasažéry za zvýšených bezpečnostních opatření.

Muslimové v České reublice nesouhlasí s termínem "islámský terorismus", používaným v médiích v souvislosti s nedávnými útoky na Spojené státy. Zástupci muslimských organizací proto dnes odeslali Radě pro rozhlasové a televizní vysílání dopis, ve kterém žádají nápravu. Zástupci muslimů v dokumentu zdůraznili, že terorismus sám o sobě nemá v islámu místo. Život člověka je podle nich pro muslima posvátný. Muslimové očekávají, že rada napomůže v tom, aby média i společnost rozlišovaly termíny islám a terorismus.

Obchodování s korunou je stejně jako včera kolísavé. Česká měna se pohybuje mezi 34,20 až 34,35 za euro. Obchodování provází nízká likvidita a trh vyčkává, co se bude dít, komentoval dnešní situaci dealer Raiffeisenbank Tomáš Baginský. Vůči americké měně se koruna drží nad 37 Kč za dolar. Americká burza včera otevřela poprvé od teroristických útoků na USA a ceny drtivé většiny akcií podle očekávání zamířily prudce dolů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Eva Ziliziová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme