Češi se podílejí na vzdělávání mladých Syřanů v jordánském uprchlickém táboře

Češi učí v Jordánsku syrské utečence řemeslným dovednostem. Projekt v uprchlickém táboře Zátarí zahájil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Sešel se také s vojenským velitelem tábora, aby posoudil fungování humanitární pomoci z Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil jordánský uprchlický tábor Zátarí. V rámci českého humanitárního projektu se tam mimo jiné učí syrské dívky šít | Foto: ČTK

„Nejde jenom o nabízení nových věcí, ale je dobré na místě vidět, jak to v Jordánsku funguje, a jestli ten typ pomoci je to, co potřebují,“ vysvětlil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Vojenský velitel upozorňuje, že situace v táboře se od jeho založení v roce 2012 zlepšila. Hlavním problémem jsou teď podle něj nedostatečné zásoby vody.

Do syrského uprchlického tábora Zátarí v Jordánsku proudí pomoc z celého světa. Česká republika zatím své humanitární aktivity rozšířit neplánuje, v započatých projektech ale hodlá pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak fungují české humanitární projekty na pomoc Syřanům v Jordánsku, si přijel ověřit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Jedním z nich je právě výuka řemesel. Přímo v uprchlickém táboře Zátarí se mohou mladí Syřané naučit, jak šít, vyrábět okrasné předměty nebo pracovat s počítačem.

Nejde prý jen o zlepšení dovedností, ale především o duševní péči. V táboře Zátarí momentálně žije na 80 tisíc uprchlíků, z toho celou polovinu představují náctiletí a děti.

Ministr Zaorálek se setkal také s lékaři, kteří v zemi tento týden zahájili svou misi v rámci projektu Medevac. Jde o tým čtyř kardiochirurgů z pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Chirurgové chtějí operovat celkem 10 až 12 dětí. Včera a dnes už provedli tři operace, pacientům se prý daří dobře. Podporu ve formě lékařské pomoci v Jordánsku schválila vláda na konci října. S převozem syrských uprchlíků do českých nemocnic ale stále nesouhlasí.

Pavlína Nečásková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme