České vysílání Hlasu Ameriky končí

Dnes končí české vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Její vlny poslouchali lidé v dobách komunistického režimu téměř potajmu z praskajících reproduktorů rádií. Stanice byla jedním z mála objektivních zdrojů informací i když totalitní státní moc jí dala nálepku "štvavá vysílačka".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozhlasové mikrofony

rozhlasové mikrofony | Foto: Jan Rosenauer

Lidé se z Hlasu Ameriky dozvídali pravdu nejen o dění v totalitním Československu, ale třeba i o úspěších českých sportovců žijících v exilu. Proč po více než půl století vysílání končí, řekl Radiožurnálu redaktor české redakce Hlasu Ameriky Jiří Fisher:

"Rada guvernérů, která teď řídí Hlas Ameriky, rozhodla, že vysílání do Evropy už není tak potřebné. Důležité je hlavně se soustředit na boj proti terorismu. To znamená, že ta cílová oblast je Blízký východ a samozřejmě dále zůstává velice silnou oblastí Čína a Afrika," řekl Fisher.

Hlas Ameriky byl založený v únoru 1942 jako vládní instituce. Posluchačům v zahraničí dodávala mezinárodní zpravodajský servis. V českém a slovenském jazyce začala vysílat z New Yorku už v březnu 1942. Po tři léta v ní účinkovali i Jan Werich a Jiří Voskovec.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme