Chorvatsko zasáhlo další silné zemětřesení, zemřelo nejméně sedm lidí. Záchvěvy cítili i v Česku

Chorvatsko v úterý zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,3 stupně. Znát bylo i v Česku. Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody. Úřady podle agentury AP zatím potvrdily šest mrtvých a nejméně 20 zraněných.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Záhřeb (Aktualizováno: 21:28 29. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otřesy přitom Chorvatsko zaznamenalo už v pondělí. Česko zašle do Chorvatska pomoc. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané.

Střední část Chorvatska zasáhlo zemětřesení o síle 5,1 stupně. Způsobilo jen materiální škody, píše deník

Číst článek

Podle evropského seizmologického centra EMSC úterní zemětřesení udeřilo kolem 12.20 v oblasti vzdálené 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím předcházel otřes o síle 4,1 stupně.

Německé geofyzikální centrum GFZ uvedlo, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v Petrinji s ohniskem v hloubce deseti kilometrů.

Chvění pocítilo i Česko

Chvění v důsledku silného zemětřesení v Chorvatsku v úterý pocítili i lidé na území Česka, včetně Prahy. Podle odborníků nemohlo ohrozit statiku budov. Podle Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR důsledky chorvatského zemětřesení zaznamenali i obyvatelé jižních Čech, které jsou epicentru nejblíže, Karlových Varů a Plzně. Ústav na web umístil dotazník, v kterém mohou lidé popsat svou zkušenost.

„Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR,“ uvedli dnes na twitteru pražští hasiči. Otřesy půdy byly citelné i na Slovensku, konkrétně v Bratislavě a na západě země.

Nejvíce zasažená jsou města Sisak a Petrinja, která zasáhlo zemětřesení už v pondělí. Podle reportáží chorvatské televize HRT je k nepoznání poškozené centrum Petrinje, odkud více médií také hlásí mnoho zraněných a rovněž první oběť, jíž byla dvanáctiletá dívka.

Ve vsi Majske Poljane, která je součástí města Glina ležícího poblíž Sisaku a Petrinje, si otřesy podle webu Jutarnji list vyžádaly pět obětí. V troskách domu zde zahynula celá rodina.

Slábnou také naděje ohledně osudu pětašedesátiletého varhaníka ze vsi Žažina u Sisaku, kterého zemětřesení zastihlo v kostele. Zůstal pod troskami kostelní věže a hasičům se s ním nedaří navázat kontakt. Portál 24sata.hr píše o nejméně sedmi mrtvých a 26 zraněných, z toho šest je ve vážném stavu. 

Premiér i prezident

Do Petrinje se přijeli seznámit s rozsahem zkázy prezident Zoran Milanović i předseda vlády Andrej Plenković. Podle chorvatského seizmologa Krešimira Kuka byl úterní otřes mezi Petrinjí a Sisakem, pokud jde o uvolněnou energii, třicetkrát silnější než březnové ničivé zemětřesení.

Na pomoc s vyprošťováním osob zavalených v troskách zřícených domů se do Petrinje a Sisaku sjíždějí hasiči ze Záhřebu a dalších míst. Povoláni byli i vojáci.

‚Lepší být spolu, než sami.‘ Brexit odradí ostatní členské země od odchodu z EU, věří unijní vyjednavač

Číst článek

Otřesy byly citelné i v Záhřebu, kde lidé ve strachu vybíhali ven z budov. Mimo jiné je podle médií silně poškozená budova ministerstva obrany a z jedné z nemocnic hlavního města byly evakuovány děti a rovněž personál. Záchvěvy spojené se zemětřesením byly citelné nejen po celém Chorvatsku, ale i v dalších zemích.

Podle americké geologické služby (USGS) byly otřesy cítit také na Slovensku, v Bosně, v Černé Hoře, Srbsku, Itálii, Německu, Maďarsku, Rakousku a Rumunsku. Ve Slovinsku byla podle agentury STA zastavena z preventivních důvodů jaderná elektrárna Krško.

Oblast Sisaku a Petrinje zasáhlo už v pondělí zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně, ale způsobilo menší škody na některých domech. Experti očekávali možnost silnějšího následného otřesu.

Silné zemětřesení, které 22. března zasáhlo Záhřeb, způsobilo rozsáhlé materiální škody. Ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar jejich výši odhadl na 42 miliard kun (146 miliard korun). 

Česko pošle do Chorvatska vybavení za pět milionů korun, například stany, spací pytle nebo osvětlovací techniku, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček.

O možné pomoci spolu telefonicky mluvili premiéři obou zemí Andrej Babiš a Andrej Plenković. „Sleduju šíleně smutné záběry z celého Chorvatska, které zasáhlo zemětřesení. Jsme s Chorvaty a jsme připraveni poslat pomoct,“ napsal Babiš na twitteru.

Pomoc nabídly i další země a rovněž Evropská komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme