Čtyři mrtví po výbuchu v izraelském Netanja

Čtyři lidé zemřeli a na šedesát jich bylo zraněno při výbuchu nálože nastražené v zalidněném centru izraelského přímořského města Netanja. Pozorovatelé dávají útok do souvislosti s nedávným prohlášením muslimského militantního hnutí Hamás, které oznámilo další vlnu atentátů proti izraelskému obyvatelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak hlásí náš blízkovýchodní spolupracovník, o život přišel i samotný atentátník. Pravděpodobně se jednalo o sebevražedný útok. Počet zraněných stále kolísá, ale s jistotou bylo postiženo více než 40 osob. K tragické reakci pak došlo v ulicích města. Podrážděný dav napadl palestnice, kteří tu pracují. Jeden z nich byl vážně zraněn a nachází se v nebezpečí života. Okolnosti samotného výbuchu jsou poněkud nejasné a izraelská policie zatím nezveřejnila všechny podrobnosti. Očití svědkové popisují více než napjatou atmosféru a hovoří i tom, že v ulicích bylo nemálo Izraelců, kteří křičeli „Smrt Arabům!“

Bomba nebyla tentokrát umístěna v zaparkovaném autě. Policie hovoří o tom, že ležela volně nebo byla vyhozena z jedoucího vozu. Místem útoku byla hlavní silnice města zaplněná ranním nedělním provozem začínajícího týdne. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Náměstek izraelského ministra obrany Efraim Sneh ale řekl, že odpovědnost za něj nese palestinská samospráva, protože propustila teroristy. Nálož vybuchla na otevřeném prostranství naproti autobusovému nádraží.

Atentát byl spáchán v době, kdy Ariel Šaron pracuje na sestavení své nové vlády široké národní koalice. Se vstupem do kabinetu už souhlasila Strana práce i dvě ultrapravicové strany.

Podle izraelského novináře Amose Wollina bylo při útoku davu na Palestince pracující v Netanje 9 osob zatčeno a 1 izraelský Arab smrtelně zraněn. Izraelské úřady se prý domnívají, že autorem atentátu byla palestinská organizace Hamáz nebo islámský Džihád. Nová vláda by mohla proti Palestincům použít ještě ostřejších prostředků než doposud. Hamáz naproti tomu slibuje eskalaci boje. Vrchní velitel izraelské armády generál Šalom Mufas prohlásil, že pokud palestinské samosprávní orgány, které nazval teroristickou organizací, neukončí násilí. Izraelská armáda to udělá na jejich místě. Na to Arafat reagoval slovy, že pak jedinou možnou cestou je použít proti Palestincům jadernou zbraň.

Pavla Jazairiová, Markéta Kaclová, Michal Kotyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme