Desítky tisíc Izraelců demonstrovaly proti vyklizení osad

V izraelském Tel Avivu se uskutečnila protestní demonstrace proti evakuaci židovských osad. Šlo o dosud největší protest, kterého se podle organizátorů zúčastnilo více než 100.000 Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Tel Avivu | Zdroj: ČTK

Přímo v dějišti demonstrace - náměstí Ichaka Rabina byl i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Účastníci demonstrace odmítli plán na evakuaci židovských osad z pásma Gazy. Premiér Ariel Šaron nemá podle odpůrců evakuace k takovémuto kroku mandát. V tomto duchu také vystupovali představitelé Rady židovských osad, organizátorů i zástupců osadníků. Jejich projevy byly velmi emotivní.

35letá matka tří dětí Sára přišla na demonstraci s manželem i svými dětmi. Pro Český rozhlas řekla, že si přeje, aby Šaron nebyl premiérem a aby evakuace byla zrušena.

Plán izraelského premiéra ale podle průzkumů veřejného mínění většina obyvatel židovského státu. Ovzduší kolem evakuace osad se stále vyostřuje. Příslušné bezpečnostní složky zvýšily osobní ochranu Ariela Šarona na nejvyšší možnou míru. Doporučily mu, aby omezil svůj pohyb na veřejnosti a pokud možno, aby nevycházel ze svého úřadu.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme