Discovery míří k Mezinárodní vesmírné stanici
První dějství napínavé situace kolem amerického raketoplánu Discovery už mají kosmonauti úspěšně za sebou. Jejich raketoplán už krouží na oběžné dráze nad Zemí a podle dosavadních informací jeho tepelný štít při průletu atmosférou neutrpěl významné škody.
V Kennedyho vesmírném středisku panovala oslavná atmosféra. Všichni se objímali a vyměňovali si vtipy s posádkou Discovery. Naplnily se tak závěry amerických vědců, že vnější palivová nádrž přežije náročný průlet atmosférou, než ji raketoplán po vyčerpání paliva odhodí.
Celý raketoplán Discovery je osázen kamerami, které při průletu atmosférou monitorovaly a dále monitorují jeho povrch. Zvláštní kamera byla i na vnější nádrži. I přes otřesy při překonání rychlosti zvuku a při průletu atmosférou bylo ze záběrů této kamery vidět, že žádný velký úlomek izolační pěny neodletěl. Zhruba po pěti minutách se raketoplán odpoutal od oranžové vnější palivové nádrže a ještě pár vteřin byl z této kamery vidět neporušený bílý povrch Discovery.
Při rozboru záznamů z kamer vědci z NASA analyzovali, které drobné úlomky mohly být kousky pěny, ledu nebo další předměty. Důležité je, že nic zatím nevypadá nebezpečně, podle dosavadních záznamů nedošlo k poškození štítu raketoplánu.. Podle NASA ve dvou nejtěžších fázích odletělo z vnější palivové nádrže dohromady asi šest malých kousků pěny. Tomu zcela zabránit nelze, i když američtí vědci několikrát zdokonalovali upevnění vnější nádrže a další části konstrukce. Nezbytná je teď důkladná kontrola, kterou kosmonauti provedou na oběžné dráze na takzvaných vesmírných procházkách.
Kdyby se pak ve vesmíru ukázalo nějaké fatální poškození raketoplánu posádka by musela zůstat v Discovery nebo na Mezinárodní kosmické stanici: Zásoby na to má a vydal by se pro ní další z amerických raketoplánů.
Posádku Discovery tvoří šest Američanů a jeden Němec, respektive 5 mužů a 2 ženy. Jedna z nich je druhá Afroameričanka ve vesmíru. Šest z nich má děti, mimochodem USA Today spočítal, že jich posádka má dohromady 16. Německého kosmonauta Thomase Reitera Discovery vysadí na Mezinárodní kosmické stanici, kde bude pracovat půl roku. Většinu posádky raketoplánu tvoří vědci. Průměrný věk kosmonautů je kolem čtyřiceti let.
Dnes se kosmonauti budou připravovat na přiblížení k Mezinárodní kosmické stanici. Zítra tam Discovery dodá stavební díly a zásoby. Stavba stanice, na které se podílejí i Evropané, je na amerických raketoplánech přímo závislá. Zatím žádný jiný stroj totiž do vesmíru velké díly stanice nevynese. Mezinárodní stanici budou letos zásobovat americké raketoplány ještě dvakrát.