Do Alžíru míří tým českých záchranářů
V Alžírsku poničeném mohutnými otřesy půdy budou pomáhat také čeští záchranáři. Tým tvořený devíti hasiči, třemi kynology se psy a lékařem zamířil do této severoafrické země dnes večer. Středeční zemětřesení si podle nejnovější bilance vyžádalo téměř 1100 mrtvých a skoro 6800 zraněných. České ministerstvo zahraničí stále nemá žádné informace o 30 našich krajanech.
Nejkatastrofálnější zemětřesení za několik let postihlo metropoli Alžír a okolní města. Země se otřásla v 19:44 místního času. Otřesy trvaly jen několik sekund a dosáhly podle některých zdrojů až 6,7 stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo necelých 70 kilometrů východně od Alžíru deset kilometrů pod zemí. Mezi nejpoškozenější oblasti patří kraj Búmirdís.
Po hlavním otřesu bylo v prvních dvou hodinách ze severu Alžírska, kde žije většina obyvatel země, hlášeno dalších 200 menších otřesů a úřady očekávají mnoho dalších.
V hlavním městě a jeho okolí se následkem otřesů půdy zřítilo mnoho budov. Ulice jsou plné trosek, za své vzala také řada mostů. Přerušeny jsou místy dodávky plynu, elektřiny a narušeno je i telefonické spojení. Poškozeno je i české velvyslanectví, kde se objevily praskliny na zdech.
Pod troskami zůstávají podle záchranářů ještě celé rodiny. Jen v metropoli Alžíru vyprostili záchranáři na sto bezvládných těl. Alžírská televize přinesla záběry desítek obětí, zabalených do prostěradel. Mnohé z nich zjevně patřily dětem.
Při zemětřesení byla poškozena i budova českého velvyslanectví - objevily se na ní trhliny. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář, všichni zaměstnanci ambasády jsou v pořádku. Ministerstvo ale nemá zprávy o 30 českých krajanech žijících v Alžírsku. "Ministerstvo zahraničních věcí předpokládá, že krajané jsou v pořádku, nicméně kvůli špatnému telefonickému spojení to není možné ověřit."
Podle amerického ústavu pro geologická měření bylo včerejší zemětřesení v Alžírsku nejsilnější od roku 1980. V oblasti severní Afriky, která je z geologického hlediska nestabilní zónou, jsou otřesy půdy spíše pravidlem než výjimkou. Častá zemětřesení se zde ale většinou obejdou bez velkých ztrát na životech.
Otřesy pocítili i obyvatelé Baleárských ostrovů. Na Mallorce a dalších hojně navštěvovaných prázdninových ostrovech zachvátil obyvatele strach a zděšení. Ke zraněním lidí tam však nedošlo.
Na pomoc lidem v postižených oblastech večer odletěl tým českých záchranářů - devět hasičů, tři kynologové se psy a jeden lékař. Na místo je přepraví armádní letoun An-26. Skupina by měla v Alžírsku zůstat tak dlouho, jak to bude potřeba. Českým záchranářům bude pomáhat i naše velvyslanectví, poskytne například auta.
Na cestě do Alžírska jsou už také záchranáři z dalších zemí. Jako první vyslala pomoc Francie v podobě dvou vojenských letadel s více než 100 záchranáři a deseti tunami materiálu. Němci poslali dva odborníky na záchranné práce, které bude následovat širší skupina.