Do Prahy jsme dojeli na tancích, tak snad dojedeme i na motorkách, říká šéf Nočních vlků

Z Moskvy ve čtvrtek vyrazil motorkářský klub Noční vlci na svou tradiční cestu napříč Evropou, při které dorazí i do Prahy. Oproti předchozím ročníkům jízdu ale letos nedoprovází žádné zákazy ani protesty.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci | Zdroj: Reuters

Motorkáři si v Evropě chtějí připomenout konec druhé světové války, vítězství nad fašismem a uctít památku jeho obětí. V minulých letech jejich jízda do Berlína vyvolala bouři nesouhlasu - kvůli nacionalistickému poselství, které s sebou ruští motorkáři nesou.

Noční vlci | Foto: ČTK

Letos byla na startu menší kolona i zájem lidí. Nejspíš proto, že kolem celé akce letos nebylo tolik emocí, jako v minulých letech. Na základně Nočních vlků bylo asi 100 až 150 lidí, z toho 30 nebo 40 motorkářů. Nejenom Rusů, ale také Poláků a dvou Slováků.

Na místě zněly nacionalistické písně a ruský rock. Zároveň i pršelo, takže start byl obtížný. Předseda klubu Alexandr Zaldostanov, známý také pod přezdívkou Chirurg, na dotaz Radiožurnálu, jak v tom počasí a po D1 chtějí dojet do Prahy, odpověděl, že když jsme tam dojeli na tancích, tak snad dojdeme i na motorkách.

Od Moskvy až po Berlín

Trasa je stejná jako každý rok – Moskva, Smolensk, Minsk, poté Brest na hranici, Varšava, Vratislav, Osvětim. A pak zpátky na východ - Banská Bystrice, Budapešť, Bratislava a odtud se motorkáři přesunou k nám do Brna, Prahy a Děčína, kde navštíví hroby padlých sovětských vojáků a 9. května v Berlíně ukončí svou jízdu.

Členové ruského motorkářského klubu Noční vlci | Foto: Reuters

Nad tím, že že letos nebyl kolem akce žádný mediální šum se podivil i sám Zaldostanov. Dříve měla skupina problémy s průjezdy, konaly se proti ní demonstrace nebo se k ní mnozí jako příznivci přidávali. Letos je Zaldostanovi podezřelé, že se nic neděje a jak řekl, možná dojde k nějaké provokaci.

On sám do Evropské unie nemůže vstoupit, je na seznamu zakázaných osob. Kolonu proto doprovodí do Brestu a pak se vrátí do Moskvy, ale podle svých slov doufá, že emoce pominou a že se politika nebude plést do jejich motorkářské jízdy.

 

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme