Dva váleční veteráni v Bosně a Hercegovině hrozili, že se kvůli bídě upálí

Dva veteráni z válek v Bosně a Hercegovině v 90. letech prohlásili, že již nechtějí nuzný život, který mají. Pohrozili proto sebeupálením. Pověsili si na krk polystyrenové transparenty a vyrazili pěšky směrem k hlavnímu městu Sarajevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bosenští demonstranti v ulicích Sarajeva

Bosenští demonstranti v ulicích Sarajeva | Zdroj: Reuters

Válečný veterán Šefik Mumirović ráno vstal, vzal si drahé léky, které bere, a místo saka se oblékl do muslimské bosenské vlajky. Do batohu si místo jídla a oblečení vzal láhev s benzinem.

O pár vsí dál se k němu přidal i jeho přítel Džemail Zahirović, člověk stejně neuznaný, nezaměstnaný, bez válečné penze, bez uznání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu dvou bosenských veteránů mluvil redaktor Martin Ježek

Oba pohrozili, že pokud se o ně stát nepostará, až dojdou do Sarajeva, zapálí se.

Případ byl v zemi silně medializován. Džemily, Šefikovy ženy, se ptali, jestli půjde svého muže doprovodit. „Kam? Na smrt?“ odpověděla s tím, že doufá, že se její muž nakonec neupálí.

Jeho syn zase řekl, že jestli se otec zapálí, tak on pak spálí vše. Některá bosenská média citují dokonce jeho slova, že by pak udělal stejnou věc jako jeho otec.

Policie oběma veteránům nakonec benzin odebrala. V Sarajevu je nejdříve nikdo z politiků nechtěl přijmout. Jejich příběh ale zaujal společnost Šipad, která oba na rok zaměstnala. Budou brát 400 konvertibilních marek, tedy asi 6 tisíc měsíčně, a přitom nebudou muset nic dělat.

Akce obou veteránů, jakkoli je vyhrocená, odráží sociální a ekonomický stav v současné Bosně. Nezaměstnanost je nejméně 20 procent, platy a penze jsou minimální. I proto už pálili barikády v mnoha městech i mladí lidé. Uvádí se, že mladá generace z Bosny a Hercegoviny postupně prchá.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme