Egyptská prokuratura nařídila zatčení sedmi předáků Muslimského bratrstva

Egyptský prokurátor vydal příkaz k zatčení dalších předáků Muslimského bratrstva. Během své návštěvy Káhiry přitom zástupce amerického ministra zahraničí William Burns jednoznačně vyzval egyptské úřady, aby upustily od politicky motivovaného zatýkání. Burnsova návštěva se setkala s odmítnutím obou egyptských politických táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Muslimského bratrstva v Egyptě | Zdroj: Reuters

„To, co se teď děje, je kolaps egyptského státu a návrat k totalitnímu režimu, který islámu nepřiznává žádné hodnoty. Sísí je jen loutkou na šachovnici, která vykonává to, co jí řeknou sionisté a Američané,“ rozčiluje se svérázně jeden ze stoupenců svrženého prezidenta Mursího.

Burns během své návštěvy Egypta vzkázal, že Spojené státy jsou v současné situaci nestranné. Washington podle něj nesdílí obavy, že by se v Egyptě mohl opakovat syrský scénář, jak nedávno naznačil ruský prezident Vladimir Putin. Každoroční americká vojenská pomoc i nadále trvá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Káhiře Štěpán Macháček

Optimismus kolem vývoje v Egyptě nicméně roste s tím, jak nová vláda dostává konečné obrysy. Premiér Házim al-Bibláví obsazuje poslední volné ministerské posty odborníky, kteří převezmou agendu po administrativě sesazeného prezidenta Muhamada Mursího.

Ekonomové tvrdí, že půjde o odborně nejzpůsobilejší vládu od pádu Mubárakova režimu před dvěma a půl roky.

Nový kabinet se pokusí zacelit velké šrámy, které na egyptské ekonomice zanechalo dlouhé nepokojné období.

Hrozí potravinová krize?

Egyptu hrozí potravinová krize. Zásoby pšenice má země jen na dva měsíce, což je nejméně od pádu Husního Mubáraka.

Pomoc formou humanitárních dodávek teď nabídlo Rusko. Když ale o totéž žádal na jaře v Moskvě bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí, Rusové odmítli.

Egypt je největším dovozcem pšenice na světě. S neblahým ekonomickým dědictvím Mursího vlády se teď bude muset potýkat nový úřednický kabinet, který právě vzniká v Káhiře.

Štěpán Macháček, Jan Richter, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme