EU bude s Chorvatskem vyjednávat, až bude spolupracovat s Haagem

Jestli Chorvaté nebudou spolupracovat s haagským tribunálem, nedostanou se do Evropské unie. Ministři zahraničí EU pohrozili totiž Chorvatsku, že s ním nezahájí přístupové rozhovory, pokud vláda nezačne plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Začátek vstupních jednání je stanoven už na 17. března. Znovuzvolený prezident Stjepan Mesič se už nechal slyšet, že se zřejmě podaří zadržet a do Haagu včas předat generála obviněného z válečných zločinů Ante Gotovinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Split

Lucemburský ministr zahraničí prohlásil, že nebudou žádná překvapení a rozhovory začnou jedině za splnění této podmínky. Stejnou metodu používá Evropská unie i vůči Srbsku a Černé hoře, které ovšem ke vstupu zatím mají dále. Nicméně někdejší vysoký představitel bosenskosrbské armády Milan Gvero se mezinárodnímu trestnímu tribunálu vydá dobrovolně. Pozítří už by měl v Nizozemí být.

O strategii vůči západnímu Balkánu budou představitelé členů Evropské unie jednat dnes s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Markéta Kaclová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme