Evropští lídři zatím neposunou jednání o brexitu do další fáze. Zahájí alespoň přípravy

Summit Evropské unie v Bruselu nepodpoří posunutí rozhovorů o brexitu do druhé fáze, dá ale souhlas se zahájením jejích příprav. Počítá s tím návrh závěrečného dokumentu, který má Radiožurnál k dispozici. Pokrok dosavadních vyjednávání chtějí lídři znovu posoudit v prosinci.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti brexitu před britským parlamentem | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová a další účastníci summitu už na jeho začátku prohlásili, že jednání o brexitu zatím nedosáhla takového pokroku, aby bylo možné zahájit rozhovory o nastavení budoucích vztahů.

Z přátelského rozchodu je Válka Roseových

Číst článek

Jejich přípravou chtějí aspoň ušetřit čas, pokud se další fázi rozhodnou otevřít na konci roku. Lídři také proberou stěhování dvou unijních agentur z Londýna. O Evropský bankovní úřad se uchází i Praha. O novém sídle těchto institucí se rozhodne v listopadu.

Na úvod jednání seznámí předseda summitu Donald Tusk prezidenty a premiéry s tzv. Agendou lídrů. V ní naplánoval jednání o reformách Evropské unie na příští dva roky. Chce také upravit rozhodování v unii. Dlouhodobě sporná témata mají napříště rozhodovat hlavy států a vlád.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme