Téměř 240 lidí zemřelo kvůli záplavám v Keni. V zatopených oblastech se navíc začala šířit cholera
Týdny trvající povodně v Keni mají podle nejnovější statistiky 238 obětí na životech, týden stará bilance hovořila o 181 mrtvých. Dalších 75 lidí se pohřešuje. Prezident William Ruto na pátek vyhlásil volno k uctění památky obětí záplav, uvedla ve středu agentura Reuters. Zaplavenými oblastmi se navíc začala šířit cholera, Světová zdravotnická organizace (WHO) už podle agentury AFP eviduje desítky případů.
Své domovy muselo kvůli povodním opustit nejméně 235 000 lidí, kteří teď žijí v desítkách provizorních táborů. Deště poničily zhruba 1000 škol a Ruto ve středu oznámil, že vláda na jejich opravu vyčlení speciální prostředky. V pátek by lidé podle prezidenta měli sázet stromy, aby vedle uctění památky obětí přispěli ke zmírnění dopadů změn klimatu.
Počet obětí záplav v Brazílii se vyšplhal na 78, přes 105 lidí se pohřešuje. Voda překonala rekord z roku 1941
Číst článek
Meteorologové na další dny předpovídají mírné až silné deště. Úřady násilím evakuují lidi z blízkosti řek a přehrad, které hrozí vylitím z břehů nebo protržením. Prezident slíbil, že zasaženým rodinám poskytne stát částku odpovídající asi 75 dolarům (zhruba 1750 Kč).
V okolí řeky Tana na východě země WHO zaznamenala 44 případů cholery. Podle představitele OSN v Keni Stephena Jacksona je to znepokojivé, ale s pomocí keňských i mezinárodních partnerů je možné šíření této nemoci zastavit.
Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Projevuje se akutními průjmy, zvracením a dehydratací. Při včasném podání léků je možné choleru vyléčit, v opačném případě může nakaženého usmrtit do několika hodin. Od loňského podzimu se cholera šíří i v Mosambiku, který zaznamenal 13.700 potvrzených případů a 30 úmrtí.