Fanoušci obléhají kina před premiérou posledního dílu Hvězdných válek

V celosvětové premiéře přichází dnes o půlnoci do kin poslední část druhé trilogie Hvězdných válek. Epizoda III - Pomsta Sithů příznivcům odhalí, jak se seběhly klíčové události kultovní sci-fi série. Američtí fanouškové už se premiéry nemohou dočkat. Před kiny spí ve spacácích, aby byli mezi prvními, kteří film uvidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéra Star Wars je na spadnutí | Foto: Miroslav Konvalina

Vesmírné pohádky o souboji dobra a zla, na které lidé chodí od roku 1977, mají vyhraněnou skupinu příznivců, kteří stejně jako dnes tábořili před americkými kiny naposledy v roce 2002 v očekávání premiéry epizody Klony útočí.

Adriana Mall z Marylandu říká, že si vzala s rodinou neplacené volno a táboří před kinem Uptown ve Washingtonu nejen kvůli tomu, aby při premiéře nového dílu Hvězdných válek měli dobrá místa, ale zároveň sbírají peníze na dětskou nemocnici a pro potravinovou banku pro chudé.

Lidé ve frontě se shodují na tom, že když je to poslední film ságy, tak chtějí jeho uvedení prožít pohromadě s podobně naladěnými. "Je tady mnoho lidí, kteří tady čekali v roce 2002, a jsme velmi dobří přátelé," říká paní Adriana z Marylandu.

Mallovi táboří na ulici s vědomím policie a zástupců lidí, kteří v okolí žijí. Na svůj film čekají už dva týdny, z místních obchodů jim lidé nosí jídlo a lístky na půlnoční první představení na noc ze středy na čtvrtek koupili za necelých deset dolarů.

Fanoušci jsou smutní, že jde o poslední epizodu Hvězdných válek a pokoušeli se režisérovi Georgi Lucasovi napsat dopis, aby to ještě zvážil. "Pokud je to poslední, chceme, aby byl nejlepší," dodává paní Adriana.

Kritici New York Times, kteří film viděli na festivalu v Cannes, ujišťují, že tento díl je skutečně nejlepší z dílny George Lucase, i když odborníci se těší na to, že tento extravagantní, ambiciózní podnik, který byl dominantním faktem kolektivní americké kultury po tři desítky let, bude u konce.

Pro fanoušky je to ale 28 let trvající obřad. Hvězdné války jsou pro ně mnoho, někteří čekající před kinem už v roce 1999 poznali před premiérou filmu přátele, se kterými se stýkají dodnes. "Není to jen o filmu, který sice je báječný a fantastický, ale myslím, že jde o zkušenost, být tu s lidmi, kteří pro nás znamenají hodně."

Manžel paní Mallové si vzal dva týdny dovolené, aby mohl kempovat před kinem. Mám rád Hvězdné války a science fiction. Nejmladším fanouškem je jejich syn, třináctileletý Michael. S otcem si dny před kinem krátí hraním piškvorek. Minulé díly viděl jen na videu, nyní uvidí Star Wars v kině.

"Je to více o tom čekání než o samotném filmu," říká student filmového umění Sailes Lesnick. "Pro nás je to zábava, udělal jsem si tady hodně přátel, mám po stresu ze zkoušek a teď tady mohu sedět na slunci, celý den, to je krásné." Sailes byl dokonce pozván na předpremiéru filmu pro VIP, ale odmítnul to, protože ho baví čekat týden ve frontě.

Wens Rigo táboří před premiérou Star Wars u kina už počtvrté od roku 1977. "Jako dítě jsem to miloval," říká 35letý skalní fanoušek Hvězdných válek. Na rozdíl od ostatních čekajících je smířen s tím, že uvidí poslední díl.

Ve frontě ale stojí také Victor Nazarien, který už Epizodu III - Pomstu Sithů viděl. Tvrdí, že je to velmi dobrý film, a to dokonce natolik, že čeká několik dní, aby poslední Hvězdné války viděl co nejdříve znovu se svými přáteli.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme