Frontex toleruje násilí proti migrantům, policii nechá střílet gumové projektily, uvedla média

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) nechává v některých zemích místní strážce hranic, aby špatně zacházeli s migranty a používali vůči nim násilí. Na základě vlastního zkoumání to uvedla německá televize ARD, investigativní web Correctiv a britský list The Guardian. Frontex reagoval prohlášením, že žádné porušování práv migrantů neumožňuje a nemá pravomoc dohlížet na činnost místních policejních sborů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) nechává v některých zemích místní strážce hranic, aby špatně zacházeli s migranty a používali vůči nim násilí (ilustrační snímek) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Zpráva trojice médií – The Guardian, ARD a serveru Correctiv – zveřejněná v pondělí uvádí, že agentura umožnila pohraniční policii nasazovat proti migrantům snažícím se dostat na území Evropské unie psy, slzotvorný sprej či gumové projektily.

Z 1700 zaměstnanců na deset tisíc. Europoslanci schválili posílení unijní pohraniční a pobřežní stráže

Číst článek

Děje se to především v Bulharsku, Maďarsku či Řecku, uvádí média s odkazem na interní dokumenty Frontexu. Pohraničníci se drsným přístupem snaží znemožnit migrantům dostat se do unijních zemí, čímž jim upírají základní právo usilovat o azyl, tvrdí média.

Frontex odmítá

„Frontex kategoricky odmítá jakékoli zapojení svých pracovníků do porušování základních práv,“ uvedla agentura v prohlášení na twitteru, kde zároveň odsoudila „nelidské zacházení“, násilnosti či nepodložené navracení lidí přes hranice, které podle ní odporují evropské chartě základních práv.

Frontex také uvedl, že nemá pravomoc dohlížet na zásahy místních bezpečnostních složek či je vyšetřovat.

Evropská agentura pomáhá unijním zemím s kontrolou vnějších hranic, s necelými 2000 zaměstnanci však podle řady evropských politiků nemůže být dostatečně efektivní. Evropský parlament proto v dubnu schválil návrh na početní posílení Frontexu až na 10 tisíc zaměstnanců během následujících osmi let.

#Frontex categorically denies any involvement of its officers in violations of fundamental rights. We condemn any form of inhumane treatment, unprocessed returns and any other form of violence which are illegal under the European Charter for Fundamental Rights.

17:05 – 05. 08. 2019

13 39

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme