Bulharští pohraničníci údajně tlačí na příslušníky Frontexu, aby nevypovídali o jejich nepřípustném chování k migrantům, jehož jsou na podpůrných misích v tamním pohraničí opakovaně svědky.
„Údajně je nechávají nahé a berou jim všechny věci,“ cituje server Balkan Insight. A žadatelé o azyl jsou „nuceni plavat zpět do Turecka, i když na to nemají schopnosti ani sílu,“ dodává web.
Počet nelegálních vstupů na území Evropské unie meziročně stoupl o 17 procent. Nejvyšší úrovně od roku 2016, dosáhl zejména v důsledku zvýšené aktivity na migrační trase mezi Afrikou a Itálií.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navštívila společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou ostrov Lampedusa, který čelí nezvykle velikému náporu migrantů.
Podle některých zdrojů mohlo být na palubě až 750 lidí, což ale vládní mluvčí ve středu večer nepotvrdil, píše agentura Reuters. Letos jde o neštěstí s největším počtem mrtvých u řeckého pobřeží.
Téměř polovina všech příchodů připadá na trasu přes Západní Balkán. Pokles zájmu agentura naopak zaznamenala na trase ze severní Afriky do Španělska nebo na východní hranici unie.
Unijní pohraniční agentura Frontex zaznamenala drastický růst počtu přechodů hranic unie občany Ruska. Za minulý týden jich vnější hranice EU překročilo 66 000 Rusů.
Několikaměsíční rozsáhlé vyšetřování odhalilo, že je pohraniční agentura zapojena do praktik uplatňovaných řeckou vládou. Nezákonné aktivity jsou evidovány v utajovaných databázích.
Varšava obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyslného vyvolání migrační krize ve snaze destabilizovat Polsko a pobaltské státy. Litva požádala o pomoc agenturu Frontex.
K současným tvrzením lidskoprávní organizace se vláda v Aténách zatím nevyjádřila. V minulosti se vůči nařčení o násilních praktikách vůči migrantům nicméně vymezila a popřela je.
„Je pochopitelné a správné, že se Frontex rozhodl z Maďarska odejít,“ říká odborník na migraci, podle kterého je ale zároveň „ironické“, že podobnému obvinění jako Budapešť čelí i samotný Frontex.
Podle listu Der Spiegel se poprvé ukázalo, že představitelé Frontexu vědí o nelegální praxi řecké pohraniční stráže a na zatlačování uprchlíků se částečně podílejí.
Cílového stavu 10 tisíc strážníků dosáhne Evropská pobřežní a pohraniční stráž v roce 2027, většinou půjde o dočasně vysílané experty, jen necelou třetinu budou tvořit zaměstnanci unijní agentury.
Řecký ministr Chrisochoidis v září státům EU rozeslal dopis s žádostí o pomoc s nezaopatřenými nezletilými běženci v Řecku. Od té doby se situace zhoršila. Potřebných už není 2500, ale mnohem více.
Výzkumník Raphael Bossong nasazení Frontexu v severní Africe z právního hlediska považuje za možné, reálně to ovšem vidí komplikovaněji. Možná je podle něj ale spolupráce s Tuniskem.
Děje se to především v Bulharsku, Maďarsku či Řecku, uvádí média s odkazem na interní dokumenty Frontexu. Pohraničníci se drsným přístupem snaží znemožnit migrantům dostat se do unijních zemí.
Unijní agentura Frontex by podle nařízení měla mít do roku 2027 plně funkční stálý desetitisícový sbor. Nařízení také počítá s rezervním týmem pro rychlé nasazení v případě nouzových situací.
Centrum evropského dění se tento týden na dva dny přesunulo do rakouského Salcburku. Neformální summit Evropské unie řešil hlavně migraci. A neobešlo se to bez nečekaných názorových zvratů.
Mandát k zásahům mimo Evropu musí podle Andreje Babiše získat unijní pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Frontex, který má k dispozici 1200 lidí, označil Babiš za „pár lodí“ vytahujících lidi z moře.
Nejméně pět lidí zemřelo po pádu malého letadla na Maltě. To havarovalo krátce po startu z letiště ve městě Luqa jen kousek od ranveje. Na místě vzplanul mohutný požár. Z lidí na palubě neštěstí nikdo nepřežil, všechny oběti byly francouzské národnosti. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian uvedl, že tři z obětí pracovali pro jeho resort. Další dva lidé byli soukromými podnikateli.
O 90 procent poklesl v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem počet migrantů, kteří z Turecka dorazili na řecké ostrovy. Uvedla to agentura Frontex s tím, že k tak dramatickému snížení množství běženců přispěla nejen dohoda mezi EU a Tureckem, ale také přísné kontroly na makedonsko-řecké hranici. Více migrantů než do Řecka v dubnu opět mířilo přes Středozemní moře k italským břehům, i tam se ale v dubnu počty snížily.
Z vojenského letiště v pražských Kbelích dnes odletěli čeští policisté na řecký ostrov Lesbos, který je dlouhodobě zasažen migrační krizí. Na měsíční misi vyrazilo 29 policistů. Na řeckém ostrově se zapojí do programu evropské pohraniční agentury Frontex.
Senát podpořil vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která by nahradila současnou agenturu Frontex. Měla by posílit ochranu schengenské hranice v době migrační krize. Celkem až 2000 jejích příslušníků by v případě potřeby do tří dnů mohly začít pomáhat členské zemi Evropské unie s ostrahou.
Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic EU Frontex začnou od pondělka vracet do Turecka nezákonné přistěhovalce. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním na řecké ministerstvo pro ochranu občanů.