‚Ochrana našich hranic je naší věcí.‘ Premiéři Česka a Polska jsou proti rozšíření Frontexu

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se v pondělí ve Varšavě shodl se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým v otázkách migrace i hlavních témat vrcholné schůzky Evropské unie, která se uskuteční tento týden v Bruselu. Oba ministerští předsedové podobně hovořili o potřebě pomáhat zemím, odkud se do Evropy snaží zamířit migranti, a skepticky se vyjádřili k návrhu Evropské komise rozšířit unijní pohraniční agenturu Frontex a zvýšit její rozpočet.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš a polský předseda vlády Mateusz Morawiecki | Foto: Alik Keplicz | Zdroj: ČTK/AP

„Naše stanoviska jsou velice blízká,“ řekl hostitel, polský premiér Mateusz Morawiecki. „Máme jednoznačné stanovisko, že ochrana našich hranic je naší věcí. Neexistuje, abychom byli přinuceni přijímat migranty,“ zdůraznil.

Juncker: Chybí nám společná definice solidarity. Nepřijmout ani děti z řad migrantů je skandální

Číst článek

„Uprchlíkům je třeba pomáhat v zemích, odkud pocházejí, a je třeba posilovat vnější hranice. Toto stanovisko jsme (na červnovém summitu EU) ubránili a určitě od tohoto postoje neustoupíme,“ dodal polský předseda vlády.

Morawiecki souhlasí také s názorem českého premiéra Andreje Babiše, že není důvod zásadně rozšířit unijní pohraniční agenturu Frontex a prudce zvýšit její rozpočet.

„Obáváme se, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech EU,“ vysvětlil.

Polsko se také snaží „udržet nějakou střední cestu“ při odchodu Británie z EU, tedy „ani tvrdý brexit, ani velké ústupky Velké Británii“. Britům v Polsku zaručíme stejná práva jako dosud, protože britská premiérka Theresa Mayová zaručila Polákům na ostrovech stejná práva jako dosud, dodal Morawiecki.

Chlad a bláto před branami EU. Na tisíc běženců živoří v chudé Bosně, s obavami vyhlížejí první mrazy

Číst článek

„Ve vyjmenovaných tématech máme absolutní shodu,“ poznamenal Babiš. Po úspěchu na červnovém summitu EU se domnívá, že by státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly ohledně migrace předkládat unii vlastní návrhy. Například, že by migranti do EU přicházeli na pracovní víza, tak jak se děje se zahraničními pracovníky v Česku.

„Evropa by se měla soustředit, aby se do schengenského prostoru dostaly další země, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Nemá totiž logiku, abychom bránili území, které není ucelené,“ poznamenal šéf českého kabinetu.

Nadále také pochybuje o návrhu Evropské unie posílit Frontex. Je podle něj otázka, zda by se tyto prostředky nedaly lépe využít například na posílení spolupráce se severoafrickými státy.

Ohledně brexitu souhlasí s výroky polského premiéra. „Máme zájem, aby brexit proběhl dohodou, aby byl rozumný,“ zdůraznil.

Babiš připomněl, že s polským premiérem se uvidí nejen na summitu EU, ale i na oslavách 100. výročí vzniku Československa v Praze a na společném zasedání vlád obou zemí v půli listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme