G8 dá peníze Africe a podpoří samostatný palestinský stát

Témata Blízkého východu a pomoc africkému kontinentu dominovala právě skončenému summitu skupiny nejbohatších zemí světa. Představitelé G8 na závěr setkání v kanadském středisku Kananaskis schválili plán pomoci pro africký kontinent a zároveň načrtli vizi existence dvou samostatných států - Izraele a Palestiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit zemí G8

summit zemí G8 | Zdroj: ČTK

Vůdcové sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska se na summitu v kanadském Kananaskise zavázali, že Moskvě v příštím desetiletí poskytnou 20 miliard dolarů na likvidaci zbraní hromadného ničení.

Lídři skupiny G8 slíbili, že navýší pomoc africkým zemím výměnou za rozsáhlé společenské a ekonomické reformy. Stejně tak souhlasili, že dvaadvaceti africkým zemím prominou dluhy ve výši jedné miliardy dolarů.

Na závěr summitu vydali představitelé G8 společné prohlášení, ve kterém se zavazují usilovat o dosažení míru na Blízkém východě, založeném na dvou státech - Izraeli a Palestině. Výzva prezidenta Bushe na odstavení Jásira Arafata se však podpory nedočkala.

Palestinská samospráva vyzvala představitele G8, aby ukončili izraelskou okupaci a prosadili příměří v Palestině. Výzva je obsažena v komuniké, které v Gaze vydal úřad palestinského vůdce Jásira Arafata. V dokumentu Palestinci dále zdůrazňují, že jsou proti terorismu, který postihuje izraelské i palestinské obyvatele.

Nejvyspělejší státy světa vyslovili přesvědčení o síle svých ekonomik a vyhlídkách na další růst v roce 2003. Kanadský premiér Jean Chrétien již ve středu tvrdil, že stav světové ekonomiky byl "v roce 2002 mnohem lepší, než v roce 2001" a že se ještě zlepší v roce 2003, což prý odráží pocit vedoucích představitelů států skupiny G8 - tedy Německa, Kanady, USA, Francie, Itálie, Japonska, Velké Británie a Ruska.

Státníci zemí G8 zároveň apelovali na Pákistán, aby zabránil využívání jeho území jako základny pro teroristické organizace. Indie by měla začít se sousedním Pákistánem seriózní jednání o řešení sporu o Kašmír.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme