Ghaní se stal prezidentem Afghánistánu. Úřad potvrdil výsledky po pěti měsících od voleb

Výhru Ašrafa Ghaního ve volbách potvrdila ústřední volební komise po téměř půl roce od voleb. Vzhledem k tomu, že už v prvním kole získal nadpoloviční většinu, nebude se druhé kolo konat. Hlavní soupeř Ghaního a premiér země Abdulláh Abdulláh nesouhlasil už s předběžnými výsledky v prosinci. Volby podle něj poznamenaly podvody.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ghaního jednoznačné vítězství naznačily už předběžné výsledky. Ilustrační foto. | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. V úterý to oznámila ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů. Porazil tak svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Pro něj hlasovalo 39,52 procenta voličů. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo.

Ghaního jednoznačné vítězství naznačily už předběžné výsledky, které komise oznámila v prosinci. Ty nyní úřad potvrdil po téměř pěti měsících od hlasování. Jelikož Ghaní získal více než 50 procent hlasů už v prvním kole, nebude se druhé kolo voleb konat.

Prezidentem Afghánistánu se podle předběžných výsledků stal Ghaní. Protikandidát s tím nesouhlasí

Číst článek

Abdulláh v prosinci řekl, že předběžné výsledky neuznává. Podle něj volby poznamenaly podvody. Je proto pravděpodobné, že premiér neuzná ani oficiální výsledky. Už před hlasováním zaznívaly obavy, že táhlé volební spory mohou zemi znovu uvrhnout do politické krize a ohrozit snahy o uzavření příměří s radikálním hnutím Tálibán.

Volby se konaly 28. září a kandidovalo v nich 18 lidí. Abdulláh a Ghaní byli hlavními kandidáty i ve volbách v roce 2014 a také po nich si oba činili nároky na vítězství. Volební komise nakonec výhru připsala Ghanímu, což vyvolalo ostré protesty z Abdulláhova tábora. Ten výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme