Hrůzy komunismu bude připomínat muzeum ve Varšavě

V centru Varšavy má vzniknout Muzeum komunismu. Jeho základem bude právě otevřená výstava Socland v symbolu architektury socialistického modernismu - Paláci kultury a vědy. Byl se na ní podívat náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstava Socland

výstava Socland | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V jednotlivých sálech výstavy znějí hesla pronášená ve starých filmových týdenících z let 50. až 80.. Přesněji řečeno, výstava není instalovaná v sálech, ale ve sklepě. Jsme ve 2.podzemním podlaží Paláce, který v roce 1955 daroval Sovětský svaz polskému lidu.

V prvních sklepeních jsou vidět části oblečení vězňů sovětských gulagů. Je tu i kus originálního ostnatého drátu z jednoho z nich. Stojí tu otočná židle užívaná k pořizování fotografií zadržených osob. Atmosféra výstavy není nijak příjemná. Zvlášť, když sklepení připomíná spíše vězeňské kobky. Proč se organizátoři výstavy rozhodli právě pro takové ponuré místo?

"Protože jsme toho názoru, že komunismus už patří jen do sklepa. A zdejší prostředí a také sklepní zápach je pro výstavu dost významný. Dotváří atmosféru," řekl mi jeden z dobrovolných průvodců na výstavě Socland Krzysztof Hejmer.

Exponáty darovali nadaci muzea komunismu občané, kteří měli potravinové lístky, budovatelské plakáty, nebo věci denní potřeby z doby Polské lidové republiky schované doma na půdě, nebo právě ve sklepě. Řadu exponátů našli pracovníci nadace ve starých skladištích. Jako třeba občerstvovací pouliční automat na vodu s oprýskaným umělým kalíškem připevněným na řetězu.

Kdysi takové automaty stály v polských městech skoro na každém rohu. Tenhle je teď asi jediným exemplářem v okruhu stovek kilometrů. Říká Krzysztof Hejmer. Procházím sklepními kójemi naplněnými šedou minulostí dál. Jsme v roce 1953.

Naproti stalinskému sálu je stylizovaná místnost, ve které polská obdoba naší StB prováděla výslechy. Zachovaly se některé nahrávky z nich.

Výstava pokračuje expozicemi z dob lidových nepokojů v Polsku i ve světě. Připomenutá je také invaze vojsk varšavské smlouvy do Československa. Expozice končí historií poměrně nedávnou. Nástupem hnutí odborů Solidarita a bojem opozice s režimem v 80.letech. Výstava a na jejím základě v budoucnu budované muzeum komunismu mají lidem připomenout, co byl komunistický systém zač. Zapomínají snad lidé na to?

"Zcela určitě zapomínají a mladí lidé o tom velmi málo vědí. Je velmi dobré si připomenout, jak to tehdy vypadalo," říká pan Janusz z Opole. O své dojmy z výstavy se v Českým rozhlasem podělil 18letý Daniel z Varšavy. "Boří se tu takový mýtus, který ještě sem tam někde vyplave, že komunismus byl plný tvůrčího potenciálu. Tady vidíme jaká to byla ničivá síla."

Vycházel jsem ven z expozice Soclandu masivními dveřmi, kterými se kdysi zavíraly cely v budově bývalého ústředí státní bezpečnosti. Měl jsem husí kůži. A asi to nebylo jen tím, že ve sklepě bylo poněkud chladno.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme