Inaugurační mši nového papeže sledovali i lidé v jeho domovské Argentině

Argentinci, včetně českých krajanů, si nenechali ujít dnešní slavnostní uvedení papeže Františka do nejvyššího církevního úřadu. Papežovy inaugurační mše ve Vatikánu se zúčastnila i argentinská prezidentka Cristina Fernandézová-Kirchnerová. Ta by chtěla nového papeže využít i pro politické cíle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František přijel na začátku své intronizace na Svatopetrské náměstí mezi poutníky

Papež František přijel na začátku své intronizace na Svatopetrské náměstí mezi poutníky | Zdroj: Reuters

„Cristina Fernandézová-Kirchnerová s papežem Františkem, ještě jako kardinálem Bergogliem, měla velmi napjaté vztahy, označila ho dokonce za hlavu opozice. Nyní se s ním ale ráda políbila, protože od něj mimo jiné čeká, že jí pomůže ve sporu Argentiny a Velké Británie o Falklandy/Malvíny,“ vysvětluje zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

„To je ale něco, co papež v žádném případě nemůže dělat. Papež je hlavou katolíků na celé zemi a nemůže jeden stát upřednostňovat před druhou v územních sporech,“ dodává Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inaugurační mši nového papeže sledovala i česká krajanka žijící v Argentině Hana Hanušová

Fernandézová-Kirchnerová i papež se liší v názorech na interrupce a také na sňatky homosexuálů. Argentina je jako první jihoamerická země legalizovala v roce 2010.

Účast argentinské prezidentky na dnešní intronizaci Františka je podle Hany Hanušové, žijící v Argentině, mimo jiné zakladatelky tamní České školy bez hranic, účelová:

„Chce zviditelnit Argentinu, přestože kardinál Bergoglio, papež František, byl dlouhá léta deklarovaným nepřítelem její vlády, i vlády jejího manžela, který byl prezidentem před ní. Kromě budoucí holandské královny, Maradony a Messiho je však papež František nejznámějším Argentincem. Toho je třeba využít.“

Papež František se ve Vatikánu slavnostně ujal svého úřadu

Číst článek

Papež v dnešním kázání mimo jiné vyzval k ochraně životního prostředí a také sociálně nejslabších, dětí a starých lidí.

„On tak jednal celý svůj život, když byl farářem, jezuitou i kardinálem. Lidé jeho výzvy přijímají jako samozřejmost. Kromě toho je zde papež František přijímán ne jako někdo, kdo sedí na papežském stolci kdesi ve staré Evropě, ale jako někdo, kdo má stejné ideály, stejné sny jako obyčejní lidé zde v Argentině,“ dodává Hanušová.

Helena Berková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme