Inspektoři OSN prověřili další podezřelé objekty

Zbrojní inspektoři Organizace spojených národů v Iráku vyrazili po dni volna opět do terénu. Další sérii kontrol zahájili ve vojenském areálu nedaleko Bagdádu, ve kterém se v minulosti vyráběla irácká verze ruských raket Scud. Cílem inspekcí je zjistit, jestli Irák nevyvíjí či nevlastní zbraně hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři v Iráku | Foto: ČTK/AP

Inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii se dnes zaměřili na vojenskou továrnu nazvanou Matka všech bitev. Stejným názvem Husajnův režim označoval válku v Perském zálivu z počátku 90. let. V tomto důležitém zařízení iráckého zbrojního průmyslu jižně od hlavního města Bagdádu se dříve vyráběla irácká verze ruských raket Scud. Američané a Britové měli podezření, že se tam nacházejí jaderné hlavice.

Další inspekční tým, specializovaný na chemické a biologické zbraně, zase prověřil vojenský tábor v Baladu, považovaný za možné stanoviště protiletadlové obrany a skladiště zbraní. Podle generála irácké armády Karíma Alvana inspektoři žádné zakázané zbraně v Baladu nenašli.

Obě skupiny expertů doprovázeli iráčtí činitelé. Inspektoři dnes sami řídili svá vozidla a snažili se přemísťovat co nejrychleji, aby Iráčanům pokud možno ztížili odhad, jaká zařízení se chystají prověřit.

Předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohamed El Baradej vyjádřil uspokojení nad dosavadním průběhem inspekcí a zdůraznil, že je velmi důležité, aby Irák i nadále spolupracoval tak jako doposud.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme