Irácký parlament proti rezoluci Rady bezpečnosti

Irácký parlament doporučil vedení země, aby odmítlo rezoluci Rady bezpečnosti OSN týkající se odzbrojení Iráku. Konečné rozhodnutí ale zůstává na Saddámu Husajnovi. Poslanci věří, že jakýkoliv prezidentův výrok bude správný. Své definitivní stanovisko musí Bagdád oznámit do pátku. Postoj iráckého parlamentu k rezoluci označil Bílý dům za "čiré divadlo".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácký parlament | Zdroj: ČTK

Francie dnes pohrozila režimu Saddáma Husajna, že pokud se rezoluci nepodřídí a nezačne spolupracovat se zbrojními inspektory OSN, bude čelit válce. Podle zpravodaje Radiožurnálu Jana Šmída tak Paříž poprvé připustila možnost vojenského zásahu proti Bagdádu.

Ministr zahraničí Dominique de Villepin prohlásil, že pokud irácký prezident nesplní podmínky rezoluce Rady bezpečnosti OSN, bude vojenský útok nevyhnutelný. Šéf francouzské diplomacie dal najevo, že jeho země nebude na půdě Světové organizace vojenskému úderu bránit, jestliže Saddám Husajn znemožní inspektorům OSN dělat jejich práci.

Prezident Chirac už dříve řekl, že schválená rezoluce Rady bezpečnosti je pro Irák poslední šancí.

Bílý dům označil doporučení iráckého parlamentu odmítnout rezoluci Rady bezpečnosti OSN Spojené za "čisté divadlo". Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu Sean McCormack také poznamenal, že Washington čeká na rozhodnutí Saddáma Husajna.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme