Írán zastavil obohacování uranu na 20 procent, plní dohodu s mocnostmi

Írán zastavil obohacování uranu na 20 procent. Potvrzuje to zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Omezení jaderného programu je jedním z bodů loňské dohody mezi Teheránem a šesti světovými velmocemi, včetně Ruska a Číny, která dneškem vstoupila v platnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v továrně na obohacování uranu v Natanzi v roce 2008

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v továrně na obohacování uranu v Natanzi v roce 2008 | Zdroj: ČTK

Její dodržování začali kontrolovat přímo v íránských jaderných zařízeních mezinárodní inspektoři.

Podle dnešních informací odpojili kaskádu centrifug v atomovém provozu Natanz. Islámská republika v ní obohacovala uran na 20 procent, tedy na úroveň, která se dá využít i vojensky.

„Z příjmů z prodeje ropy se pro nás uvolní 4,2 miliardy amerických dolarů. My na druhé straně neutralizujeme zásoby uranu obohaceného na 20 procent,“ nastínil příští kroky v příštích šesti měsících náměstek íránského ministra zahraničí Abbas Araghchi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Írán se loni v listopadu zavázal, že omezí svůj jaderný program a umožní důkladnou kontrolu svých jaderných zařízení. Spojené státy a Evropská unie mu výměnou za to slíbily, že zmírní hospodářské sankce namířené proti němu a nevyhlásí nové.

Dohodu Teheránu s nejdůležitějšími světovými hráči ale ostřeluje opozice v obou táborech. Část amerických senátorů prosazuje namísto uvolnění sankcí vůči Íránu jejich zpřísnění. Někteří íránští poslanci kontrují návrhy na obohacování uranu na vyšší úroveň.

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák upozorňuje, že zastavení obohacování uranu na 20 procent ve skutečnosti znamená zastavení obohacování prvku nad 5 procent.

Situace před mírovou konferencí o Sýrii se komplikuje. OSN pozvala i Asadova spojence Írán

Číst článek

„Uranu, který má obohacený na úroveň menší než pět procent, má Írán také hodně, a kdyby opět chyběla dobrá vůle, tak ho může znovu obohacovat na vysokou úroveň,“ varuje.

Dodává, že íránský jaderný byl od začátku netransparentní, protože ho země neohlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a před světem ho tajila přes 18 let. Írán navíc neustále zdůrazňuje, že se obohacování uranu nikdy úplně nevzdá.

Štěpán Macháček, Milan Slezák, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme