Itálie vyjednává o nové vládě. Očekává se jmenování premiéra

Vrcholní italští politikové jednají o podobě nové vlády. Italský prezident Giorgio Napolitano chce pověřit sestavením nové vlády bývalého eurokomisaře Maria Montiho ještě dnes večer. Na jeho kandidatuře se shodly skoro všechny strany. Proti zůstala pouze Liga severu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Napolitano při jednání s předsedou horní sněmovny Schifanim

Italský prezident Napolitano při jednání s předsedou horní sněmovny Schifanim | Zdroj: Reuters

Post ministerského předsedy se uvolnil po sobotní rezignaci Silvia Berlusconiho, který italskou politiku opouští po 17 letech. Berlusconi složil demisi osobně do rukou prezidenta Giorgia Napolitana, který ji ihned přijal.

Prezident během neděle přijal už většinu menších politických sil. V rozhovorech o podobě nové vlády bude pokračovat po delší přestávce setkáním se zástupci dvou největších politických stran, levicové Demokratické strany a strany Silvia Berlusconiho Lid svobody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lunardi Itálie o vládě.mp3

Cílem jednání je urychleně sestavit novou vládu, která by se veřejnosti představila už v pondělí ráno, ještě před otevřením finančních trhů. Taková akcelerace by měla vrátit Itálii ztracenou důvěru.

Jednání politických stran o jejím sestavení ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím některých představitelů dosavadní koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody.

Někteří politici odmítají připravovaný nový kabinet podpořit a požadují předčasné parlamentní volby a změnu volebního zákona.

Konstruktivně se podle pozorovatelů ovšem nechová ani vládní většina, která chce pouze realizaci reforem požadovaných EU a chystané vládě Maria Montiho uložila podmínky a časové meze.

ČTĚTE TAKÉ: Italský balík úspor k uklidnění trhů stačit nebude, míní ekonom

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a prezidentka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy.

Berlusconiho odchod slavily v Římě tisíce lidí. "Zmiz!" a "Konečně!" hlásaly některé nápisy nad hlavami zhruba tisícovky lidí, kteří se sešli před prezidentským palácem. Někteří lidé vyjadřovali svou radost zpěvem a hudbou.

Naopak několik jeho přívrženců se sešlo u Berlusconiho soukromé rezidence.

Monti: Pokrok v integraci znamená ztrátu suverenity

Úkolem vlády nového premiéra bude zemi především zachránit před propadem do dluhové krize a vrátit Itálii kredibilitu. Nepůjde to ovšem bez pomoci Evropské unie, která si klade podmínky.

"Pokrok v integraci vždy znamená ztrátu části státní suverenity. Pro politiky je přitom velmi těžké se části suverenity vzdát. Když ale krize udeří, tak si lidé i politici najednou uvědomí, že je lepší vzdát se části suverenity a přenést ji na evropskou úroveň, protože pak je možné lépe čelit turbulencích na trzích," uvedl Monti pro Radiožurnál.

Mario Monti | Foto: Reuters

Bývalý evropský komisař a dnešní senátor Monti se při svém mandátu bude potýkat také s krizí společné evropské měny. Podle něj se ovšem eurozóna v příštích letech výrazně nezmění, jen bude potřeba přísnějších pravidel.

„Předpokládám, že za 3 roky bude pořád existovat eurozóna, pravděpodobně ve stejném složení jako dnes. Její členové přijmou nutnost vytvoření přísnějších pravidel a větší hospodářské koordinace. Podle mě se prosadí přesvědčení, že aby mohla měnová unie lépe fungovat, je potřeba vytvořit těsnější hospodářskou unii,“ představil svůj názor Monti.

Vědunka Lunardi, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme