Izrael chystá pro Palestince z Gazy zavedení víz

Izrael považuje pásmo Gazy za cizí území, a proto bude požadovat od všech jeho obyvatel při vstupu na izraelské území víza. Oznámilo to izraelské ministerstvo vnitra. Jde o první oficiální prohlášení tohoto druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod Kissufim | Zdroj: ČTK

Situaci komplikuje fakt, že Izrael nemá v pásmu Gazy své diplomatické zastoupení. Palestinská samospráva totiž odmítla vyhlásit palestinský stát pouze na území pásma, protože je přesvědčena, že by pak už nezískala další území.

K přechodu osob, tedy jako hraniční přechody, by se měly využívat všechny přechody z izraelského území do pásma, přestože kromě jednoho byla většina z nich určena buď pro přepravu zboží, nebo dříve pro židovské osadníky. Ti byli před více než měsícem evakuováni.

Palestinci pozítří skončí s ozbrojenými manifestacemi na oslavu odchodu Izraele z pásma Gazy. Slíbili to představitelé 13 palestinských radikálních skupin. Stane se tak údajně na žádost předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který je pod mezinárodním tlakem, aby nastolil v pásmu pořádek.

Tisíce maskovaných ozbrojených členů Hamasu tam stále předvádějí svou sílu a vyjadřují odhodlání vytrvat v odporu vůči Izraeli.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme