Jak vnímají změny na politické scéně běžní Izraelci?

Jaká dnes panuje politická situace v Izraeli vás podrobně informujeme v našich zpravodajských relacích. Rozpadla se tam velká vládní koalice a izraelský premiér Ariel Šaron vystoupil z do té doby nejsilnější strany bloku Likud a založil novou stranu. Ale jak vnímají nevětší změny na politické scéně běžní lidé v Izraeli?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do starého Jeruzaléma

Vstup do starého Jeruzaléma | Foto: Jiří Hošek

Velký třesk. Exploze. Bouře. Tsunami. Tak nazývají současnou politickou situaci v Izraeli místní média. A lidé to vnímají podobně. Jenže v Izraeli všechno, co se děje, je v židovském státě v rámci demokratického vývoje. 21letá studentka Cheri v Tel Avivu pro Český rozhlas řekla: "Já nevím, já si myslím, že by všichni měli žít v míru a v lásce. Ne, že by mě ta situace nezajímala, ale neangažuji se v celé věci. Ale u nás má každý svůj názor."

V Tel Avivu , v Jeruzalémě a i po celé zemi všechno funguje naprosto normálně. Žádná velká změna se v běžném životě nekoná. Až na to, že je většina lidí nalepená na rozhlasových přijímačích, pokud může a večer zase u televizních zpráv.

40letý otec malého Šimona, kterého si vezl v kočárku, odpověděl na otázku, zda je lepší levice, pravice nebo střed a která strana je podle něho nejlepší: "Likud je lepší strana. A Šaron je nejlepší. Ale pro mě to není tak zajímavé, Šaron je starý chlap a jako dobrý politik ví co dělá."

A důchodkyně paní Sára sice tolik nechválila, ale měla jasný názor: "Šaron je dobrý, Šaron je dobrý. Tady v Izraeli se teď odehrávají vypjatější scény jen na schůzích stran, na mítincích. Tam jde opravdu aktérům opravdu o hodně, mění se programy stran ve vztahu k palestinské otázce, která byla největším katalyzátorem celé situace."

Levicová strana práce chce naplnit ty ambice Palestinců, které směřují k palestinskému státu, který by žil vedle židovského státu v míru. Chce vrátit území, na kterém jsou osady na Západním břehu Jordánu.

Pro novou stranu Ariela Šarona je nejdůležitější stanovit společné hranice s Palestinci. A v pravicovém bloku Likud, odkud Šaron odešel, záleží na tom, jaký proud zvítězí a kdo jej povede. Ano, změny na politické scéně v Izraeli jsou největší za posledních nejméně dvacet pět let. Ale zároveň - život jde normálně dál.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme